Článek
Karanténám, které mají ochránit obyvatelstvo před šířením koronaviru, se nevyhnuly ani Indie a Keňa. V ohrožení se proto ocitly světové zásoby čaje, informoval na svých stránkách deník The Financial Times.
V indických regionech Ásám a Darjeeling, kde rostou ty nejkvalitnější druhy čajů, panuje třítýdenní karanténa a pěstitelé už kvůli ní přišli o čajové „šampaňské“, jak se přezdívá první úrodě darjeelingu. Listy čajovníků jsou už totiž moc dlouhé a špatně se sbírají.
I kdyby skončila karanténa 14. dubna, do kdy ji vyhlásily indické úřady, trvalo by podle pěstitelů čaje týdny, než na keřích vyrostou nové lístky vhodné k otrhání. Očekává se ale, že vláda karanténu prodlouží.
„Ztratíme obrovské množství úrody,“ řekl deníku Prabhat Bezboruah, farmář z Ásámu a šéf Indické čajové komory. Mnozí pěstitelé budou mít podle něj vážné problémy.
V Africe, kde je nejvýznamnějším producentem čaje Keňa, zase karanténa znemožňuje přepravu z plantáží do přístavů. Karanténa v zemi trvá už 21 dní a jedním z nejvíce postižených míst je přístav Mombasa, jedno z klíčových světových překladišť čaje. Výrobu čaje na čas zastavila pandemie i na Srí Lance, tam se ji ale opět podařilo obnovit.
V Británii se lidé zásobili
Indická vláda sice oznámila, že výrobu čaje považuje za jeden z klíčových oborů a nehodlá ho omezovat příliš dlouho, lokální úřady v Darjeelingu a Ásámu ale odmítají zaručit, že čajové plantáže zůstanou otevřené. „První sklizeň je pryč, a pokud rychle nezasáhneme, bude pryč i druhá úroda,“ varoval Vivek Goenka, šéf společnosti Warren Tea a Indické čajové asociace. Jen v Indii odhadují letošní ztráty na 150 tisíc tun, tedy asi deset procent roční produkce.
V Ásamu se nicméně produkce v sobotu obnovila. Úřady ale podle serveru The Economic Times požádaly pěstitelské firmy, aby na plantážích zajistily dostatečné rozestupy mezi jednotlivými sběračkami lístků.
South India has taken the lead with both #Kerala and #TamilNadu resuming operations with safety protocol in place to prevent spread of #coronavirus among workers. https://t.co/8vSi7jdDkv
— FinancialXpress (@FinancialXpress) April 8, 2020
Obavy ze zásobování vedly k větším objednávkám ze strany obchodníků s čajem: „Tvrdě pracujeme, abychom zajistili dodávky čaje,“ řekl jeden z britských obchodníků. Právě čaj byl jednou z komodit, kterou si Britové pro období karantény kupovali nejvíce - oproti loňskému roku se prodej v březnu zvýšil o 55 procent.
Před krizí se přitom trh s čajem potýkal s poklesem cen. Hodnota čaje ze Srí Lanky, Keni nebo Indie poklesla kvůli nadprodukci na své 11leté minimum. Už tehdy zažívali pěstitelé těžké časy a v Indii zkrachovala jedna z největších pěstitelských firem. Po dvou těžkých letech se nyní mnozí tamní farmáři obávají, že může výpadek příjmů položit i je.