Článek
Zatímco většina světa od dodržování přísných pandemických pravidel upustila, Čína naopak honbu za totálním vymýcením covidu-19 zintenzivňuje. Že tím dusí životně důležitou ekonomiku, je přitom jen jedním z problémů.
Když nedávno na 20. sjezdu Komunistické strany Číny vystoupil prezident Si Ťin-pching se svým projevem, kdekdo doufal, že oznámí třeba vítězství nad pandemií. Konec lockdownů pro miliony lidí. Mírnější opatření. Návrat normálního života.
Kontroly na hranicích, povinné testování, invazivní dohled, nucené karantény a přísné rozsáhlé lockdowny však zjevně v brzké době neskončí. Si Ťin-pching prohlásil, že čínský přístup „staví lidi a životy nade vše ostatní“.
„Zahájením totální lidové války s cílem zastavit šíření viru jsme v maximální možné míře ochránili zdraví a bezpečnost lidí a dosáhli nesmírně povzbudivých úspěchů jak v reakci na epidemii, tak v hospodářském a sociálním rozvoji,“ zhodnotil.
Po téměř třech letech této politiky však v Číně roste frustrace a únava. Tři dny před zahájením kongresu se na pekingském nadjezdu objevily vzácné projevy občanské neposlušnosti – protestní transparenty odsuzující tuto covidovou politiku a vyzývající k Siovu sesazení.
Extrémní vlnu nevole však nyní vyvolala smrt tříletého dítěte, ke kterému se kvůli přísným protikoronavirovým opatřením, zkostnatělé byrokracii a jisté neochotě nedostali včas zdravotníci.
Si Ťin-pchingova pětiletka
Ještě na konci září žil internet spekulacemi o stavu čínského prezidenta. Podle těch nejvyhrocenějších verzí mělo v nejvyšších kruzích čínské politiky dojít ke spiknutí, sesazení a uvěznění čínské hlavy státu. Jak ukázal čas, Si Ťin-pching nejenže nesedí schoulený v domácím vězení, ke spokojenosti mu schází jen „málo“ – obsadit Tchaj-wan, vybudovat jednu z nejsilnějších armád na světě či dotáhnout covidovou politiku nulové tolerance k dokonalosti.
„Celý život prožil v lockdownu“
Chlapec zemřel v úterý ve městě Lan-čou na severu Číny na otravu oxidem uhelnatým. Tísňová linka přitom volání o pomoc dostala okamžitě.
Rodina chlapce bydlí v obytném komplexu, který je v lockdownu od začátku října. Otec chlapce Tchuo Š’-lej médiím řekl, že v úterý v poledne jeho žena ohřívala vodu na plynu a šla se osprchovat. Krátce nato uslyšel obrovskou ránu. Vběhl do pokoje a našel svou ženu, jak se pokouší vstát. Nejprve vypnul kotel, přenesl ji k posteli a začal s resuscitací.
Její stav se zlepšil. Záhy ale zjistili, že je v bezvědomí i jejich syn Wen Süan. Pan Tchuo poslal zprávu místnímu řídícímu týmu obce a požádal o záchranku. Poté spěchal na kontrolní covidové stanoviště poblíž jejich budovy a požádal dva pracovníky o pomoc. Jeden z nich řekl, že nemají mobilní telefon, druhý ho odkázal na komunitní řídící tým. Také se dožadovali platného PCR testu, který však u sebe Tchuo neměl.
BBC: "My son's cause of death was an accident, but during the whole process of our call for help, there was avoidance of responsibility & dereliction of duty. The pandemic control went too far," says father of 3 year old in #Lanzhou https://t.co/yVUpVmGy0c
— Patricia M Thornton (@PM_Thornton) November 3, 2022
Syna, kterému se přitížilo a nepomáhala ani resuscitace, nemohl dostat z uzavřeného komplexu víc než hodinu. Ostraha mu sdělila, že ho nemůže pustit ven a doporučila mu zavolat místní úřady, nebo sanitku. Zoufalý otec se zábranou prodral a lidé okolo mu pomohli zavolat taxi. Lékaři však už dítě nezachránili.
„Příčinou smrti mého syna byla nehoda, ale během celého procesu našeho volání o pomoc docházelo k vyhýbání se odpovědnosti a zanedbávání povinností. Kontrola pandemie zašla příliš daleko,“ řekl Tchuo. V telefonátu s Reuters uvedl, že si myslí, že byl jeho syn nepřímo zavražděn.
Lidé svůj hněv ventilují hlavně na kontrolovaných sociálních sítích, po smrti chlapce však vyšli i do ulic. Na videozáznamech, které místní zaslali BBC, jsou vidět policisté zasahující v obytné čtvrti. Některé záběry zobrazují skupiny mužů v uniformách, jak tahají a kopou do obyvatel.
„Tři roky pandemie byly celý jeho život,“ křičí lidé na policisty. „Komunistická strana je prostě úžasná!“ volají sarkasticky další.
Lockdowny jako zbraň
Od března Čína částečně nebo zcela uzavřela 152 měst prefekturní úrovně (obdoba krajských měst). Lockdowny ovlivnily životy více než 280 milionů lidí. Zajímavým faktem je, že 114 ze 152 měst a oblastí bylo uzavřeno teprve od srpna. Počet uzavírek se tedy zvyšoval s blížícím se sjezdem komunistické strany.
Na chlapcovu smrt úřady zareagovaly ve čtvrtek, kdy nařídily pružnější jednání s lidmi při prosazování pandemických nařízení. Městský úřad také zveřejnil podrobnou zprávu, v níž trvá na tom, že záchranné služby reagovaly rychle, ale zároveň přiznal některá pochybení.
Policie ve čtvrtek vydala popis události a rodičům vyjádřila upřímnou soustrast. „Přijímáme kritiku a budeme se snažit, aby se takové incidenty neopakovaly,“ uvedla policie v prohlášení.
Ani omluva veřejnost neuklidnila. Do středečního večera nasbírala témata související s Wensüanovou smrtí na čínské platformě Weibo 800 milionů zobrazení. „I když policie reagovala dostatečně rychle, nemělo by se důkladně vyšetřit, zda některá ze stran nebránila otci v tom, aby se mu dostalo pomoci?“ napsal jeden z uživatelů pod policejní prohlášení na Weibo.
Takto tragický případ Číňané v lockdownech nezažívají poprvé.
V říjnu zemřela 14letá dívka, která se nedostala k lékaři.
V lednu potratila žena před nemocnicí, která ji odmítla přijmout kvůli tomu, že nedokázala předložit platný test na koronavirus.
Útěk z města iPhonů
Chaos, strach a panika vypukly i ve městě Čeng-čou. Čínské úřady oznámily sedmidenní uzavření oblasti kolem největší továrny na výrobu iPhonů na světě.
Workers have broken out of #Apple’s largest assembly site, escaping the Zero #Covid lockdown at Foxconn in #Zhengzhou. After sneaking out, they’re walking to home towns more than 100 kilometres away to beat the Covid app measures designed to control people and stop this. #China pic.twitter.com/NHjOjclAyU
— Stephen McDonell (@StephenMcDonell) October 30, 2022
Továrna Foxconn v Čeng-čou, která zaměstnává nejméně 200 tisíc lidí, vyrábí většinu nových telefonů Apple. Uzavření továrny kvůli covidu-19 sníží v listopadu výrobu „až o 30 procent“, uvádí agentura Reuters.
Podle analytika TF International Securities Kuo Ming-chi, který sleduje dodavatelský řetězec Applu, je situací v továrně Foxconnu v Čeng-čou ovlivněno nejméně 10 procent celosvětové výrobní kapacity iPhonů.
Tisíce lidí začaly z továrny prchat po zavádění přísných opatření kvůli neznámému počtu nakažených zaměstnanců. V souladu s přísnou politikou nulové tolerance tak došlo k uzavření celého závodu. I s pracovníky uvnitř. Vyděšení zaměstnanci se o víkendu dali na útěk, přelézali ploty a pokoušeli se dostat do svých domovských měst.
Foxconn začal zaměstnancům nabízet příplatky – za celodenní docházku mohou dostat více než 15 tisíc jüanů extra.
Dvojí epidemie
Takto časté lockdowny však neohrožují jen duševní zdraví lidí a ekonomiku.
Také čínští odborníci na nedávném sympoziu ke Světovému dni chřipky varovali před možným střetem covidu-19 a chřipkové epidemie. V Číně i přes veškerou snahu přibývá nakažených. Riziko dvojího výskytu respiračního onemocnění je však vysoké na celém světě, uvedl oficiální čínský deník Science and Technology Daily.
Čínské zdravotnické úřady nehodlají z přísných opatření ustoupit, a to ani navzdory poznámce bývalého šéfa čínského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) George Gao Fu, že nárůst případů chřipky může souviset s oslabenou imunitou v důsledku opatření v oblasti veřejného zdraví v posledních třech letech.