Článek
Ukrajina eviduje celkem 116 případů nákazy novým koronavirem, z nichž 4 lidé nákaze podlehli. Podle ministerstva zahraničních věcí 18 Ukrajinců v zahraničí onemocnělo, šest se vyléčilo, dalších 155 je v karanténě. Obyvatelé měst se ale obávají, že úřady nemají úplný přehled o tom, jak dalece se nákaza v zemi rozšířila.
Podle analýzy Global Health Security Index úroveň připravenosti Ukrajiny bojovat s epidemií byla definována jako podprůměrná (38 bodů ze 100) a tak se srovnala s Dominikánskou republikou, Zimbabwe, Nigérií a Íránem. Ukrajinská vláda se ale snaží lid přesvědčit, že má situaci pod kontrolou. Zdůrazňuje, že má jasný akční plán, zdravotnictví je připraveno reagovat na případy koronaviru a poskytnout kvalifikovanou lékařskou pomoc.
Nedostatek testů a plicních ventilátorů?
V kanceláři prezidenta tvrdí, že na Ukrajině je v klinikách infekčních nemocí 12 000 míst, asi 2000 odborníků a 5000 zdravotnických pracovníků. V ukrajinských nemocnicích lze také najít 2,5 tisíce infekčních boxů a 3500 plicních ventilátorů, z nichž 605 se nachází v klinikách infekčních nemocí. Systém diagnostiky koronaviru je podle ukrajinské vlády také dobře zaveden. V noci na 23. března na kyjevském letišti Boryspil přistálo letadlo z Číny, které dopravilo různé typy testů na koronavirus, roušky a další ochranné prostředky.
V rozhovoru pro televizi TSN hlavní ukrajinský hygienik Viktor Ljaško informoval, že Ukrajina má momentálně k dispozici 50 tisíc testů, což by mělo stačit. Zdůrazňuje však, že pokud dojde k masivnímu přílivu pacientů s koronavirem, 12 000 lůžek v nemocnicích nestačí a některé plicní ventilátory jsou natolik zastaralé, že nebudou schopné bojovat s atypickou pneumonií, kterou nový koronavirus způsobuje.
Celostátní stav nouze
Stejně jako v ostatních zemích Ukrajina schválila řadu opatření a dnes vyhlásila nouzový stav na celém území Ukrajiny. Řešení vyhlásit v zemi mimořádný stav ukrajinská vláda dlouho odkládala. Ministr zdravotnictví Ilja Jemec ji za to kritizoval a vyzval poslance, aby „projevili vůli, nebáli se a zachránili Ukrajince“.
Opatření ukrajinské vlády:
– s platností od 16. 3. do 3. 4. jsou uzavřeny hranice pro cizince a osoby bez občanství
– od 17. 3. do 3. 4. je zrušena pravidelná osobní mezinárodní přeprava, jsou zrušeny mezinárodní lety
– vlastní opatření zavádějí oblasti a města
– zrušení výuky ve všech typech škol, omezení konání hromadných akcí a uzavření restaurací platí až do 24. dubna
– omezena je vnitrostátní doprava mezi oblastmi a městy a rovněž provoz městské hromadné dopravy v celé řadě měst
Echo karantény
Nehledě na menší počet nakažených, napětí mezi obyvateli roste a Ukrajinci nakupují zásoby potravin a šíří paniku.
Zastavení provozu metra v Kyjevě způsobilo ve městě dopravní kolaps a někteří lidé se nemohli dostat do práce. Na zastávkách pozemní hromadné dopravy se shromažďovaly davy lidí a dokonce vypukly konflikty mezi pasažéry a revizory. Podle nových opatření do vozidla nesmí nastoupit více než 10 osob, což mnozí Ukrajinci na začátku ignorovali.
![](http://d39-a.sdn.cz/d_39/c_img_F_R/k2Vfk.jpeg?fl=cro,0,0,1800,1200%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Kyjev omezil provoz veřejné dopravy.
Starosta města Vitalij Kličko na to reagoval zavedením „dopravní karantény“. Od 23. března veřejnou dopravu v Kyjevě mohou využívat pouze zaměstnanci životně důležitých infrastruktur. Jedná se zejména o lékaře, záchranáře, policii, zaměstnance prodejen potravin a lékáren. Ti by ale měli předložit speciální propustku. Pro všechny ostatní obyvatele Kyjeva bude během karantény doprava nedostupná.