Hlavní obsah

„Musíme je vyděsit.“ Uniklé zprávy odhalují, jak Británie řídila pandemii

Foto: Profimedia.cz

Britský exministr zdravotnictví Matt Hancock.

Uniklé zprávy exministra zdravotnictví každý den ukazují další detaily o tom, jak Matt Hancock rozhodoval o pandemických opatřeních. Ministr například diskutoval o vhodném oznámení nové varianty, aby vyvolala co největší strach.

Článek

Britský deník Telegraph získal soukromé zprávy bývalého ministra zdravotnictví Matta Hancocka z aplikace Whatsapp. Konverzace mimo jiné odhalují, že politik psal svým kolegům, že je třeba „všechny vyděsit“, aby dodržovali pravidla lockdownu, která byla v platnosti kvůli pandemii onemocnění covid-19.

Více než 100 000 zpráv z aplikace WhatsApp list získal od novinářky Isabel Oakeshottové, která je dlouhodobě silnou kritičkou uzávěr. Oakeshottová se k Hancockovým konverzacím ve Whatsappu dostala, protože mu pomáhala sepsat jeho knihu Pandemické deníky (Pandemic diaries).

Bývalý ministr zdravotnictví únik informací opakovaně kritizoval a zveřejněné zprávy označil za „částečný, neobjektivní popis, který vyhovuje agendě zaměřené proti lockdownům“.

Hancock ve svém prohlášení reagujícím na únik informací uvedl: „Takto silné narušení soukromí není ve veřejnému zájmu. Veškeré podklady již byly poskytnuty vyšetřovatelům, kteří vše řádně zváží a vyvodí z toho správné poučení.“

Hancocka, který už není členem parlamentního klubu vládnoucí Konzervativní strany, kritizoval i současný premiér Rishi Sunak. Jeho mluvčí uvedl, že ministři by tímto způsobem „samozřejmě“ fungovat neměli.

Přečtěte si

Proti plánu britské vlády se postavily neziskové organizace. Podle nich porušuje mezinárodní závazky Londýna, a navíc migranty od nebezpečné cesty přes La Manche stejně neodradí. Podrobnosti ale kabinet teprve představí.

V textové výměně mezi Hancockem a jeho asistentem z 13. prosince 2020 – pět dní před tím, než vláda zrušila plány na uvolnění některých pravidel během Vánoc – bývalý ministr zdravotnictví diskutuje o tom, kdy „nasadit“ oznámení nové varianty.

„Životně důležitý faktor strachu“

V uniklých zprávách také Hancock hovoří o možnosti, že londýnský starosta Sadiq Khan bude bránit možné uzávěře Londýna. Poradce ministra zdravotnictví pak navrhl, aby novou variantu covidu neoznamovali příliš dopředu, ale raději s ní rovnou „vběhli na hřiště“.

„S novým kmenem všem naženeme strach,“ stojí ve zprávě bývalého ministra zdravotnictví Hancocka. „Jo, to je to, co přiměje ke správné změně chování,“ reagoval poradce. „Kdy nasadíme novou variantu?“ ptal se později Hancock.

Rozhovor z 13. prosince 2020 se odehrál uprostřed obav z rychlého šíření viru v jihovýchodní Anglii. Hancock oznámil výskyt nové varianty hned následujícího dne.

V jiné konverzaci z ledna 2021 je vidět, jak Hancock s Casem diskutuje o úpravě pravidel. Case varuje před malými změnami pravidel, protože by vypadaly „směšně“ a dodává, že „faktor strachu/obvinění“ je „zásadní“ pro zastavení šíření viru.

Spor se Sunakem

Příběhů, které díky Hancockovým soukromým konverzacím vycházejí najevo, je ale celá řada. Například na anglických středních školách se podle nich roušky zavedly jen proto, aby se britská vláda vyhnula „konfrontaci s první ministryní Skotska Nicolou Sturgeonovou“.

Z Británie

Vláda i lidé z odvětví obviňují z nedostatku ovoce a zeleniny na britském trhu špatné počasí ve Španělsku a v severní Africe. Britské zemědělce zas odrazují prudce rostoucí účty za energie, které ještě zvýšila válka na Ukrajině.

Podle uniklých zpráv Hancock během pandemie vyjádřil opovržení nad iniciativou ministerstva financí Rishiho Sunaka, která měla zajistit návrat hostů do restaurací.

„Chtěl bych vám jen napřímo sdělit, že máme spoustu ohlasů, které říkají, že (iniciativa) Eat Out to Help Out způsobuje problémy… Zatím jsem to nezveřejňoval, ale je to vážné. Takže prosím, prosím, nedovolme, aby se tento program díky svému ekonomickému úspěchu podařilo rozšířit,“ napsal tehdy Hancock.

BBC také informovala, že si konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg nechal domů doručit covidový test, a to v době, kdy testy nebyly dostupné a muselo se pro ně do testovacích středisek.

Rees-Mogg připustil, že by to někdo mohl považovat za „privilegium“. Krok ale obhajoval svým tehdejším pracovním vytížením plynoucím z pozice vůdce Dolní sněmovny.

Hancock tlačil na poslance, aby hlasovali pro lockdown

Ve zprávách, které unikly do deníku Telegraph, navrhl Hancockův politický poradce Allan Nixon vyvíjet tlak na poslance zvolené v roce 2019, jejichž „znovuzvolení závisí“ na penězích od centrální vlády.

Nixon také navrhl zablokovat financování nového centra pro postižené děti a dospělé coby formu nátlaku na rebelujícího poslance Jamese Dalyho. Nixon měl napsat, že centrum v jeho volebním obvodu bude „mimo hru“, pokud bude 1. prosince 2020 hlasovat proti přísnějšímu lockdownu. Hancock s vydíráním souhlasil, skrze aplikaci Whatsapp Nixonovi odpověděl: „Ano, na 100 %.“

Deník The Telegraph rovněž získal zprávu z aplikace WhatsApp s přiloženým seznamem 95 konzervativních poslanců, kteří plánují hlasovat proti lockdownu a podrobně popisují své obavy z něj. Na tento seznam se odvolávali ministři, když se blížilo hlasování a rostly obavy z možné vzpoury konzervativních poslanců.

Hancockův mluvčí uvedl, že výměna zpráv byla „pouze částečným popisem“ a že „chybí kontext“. „Hlasování bylo rozhodující pro záchranu životů. To, z čeho je zde ministr obviňován, se nikdy nestalo. Příběh je mylný, a ukazuje, proč je takový neobjektivní a částečný přístup k důkazům chybou,“ dodal mluvčí.

V Hongkongu to už bez roušek neumí

Lidé v Hongkongu si za tři roky natolik zvykli na roušky, že se bez nich mnohdy stydí objevit na veřejnosti. Hongkong zrušil povinnost nosit roušku jako jedno z posledních míst na světě po 945 dnech.

Poslanci nakonec vládní plány podpořili 291 hlasy proti 78, a to navzdory velké rebelii konzervativních zástupců. Celkem 55 vládních poslanců tehdy hlasovalo proti novým pravidlům lockdownů, což tehdejšího premiéra Borise Johnsona donutilo spoléhat se na to, že se labouristé zdrží hlasování. V té době se jednalo o největší rebelii uvnitř premiérova tábora.

„Nedůvěryhodný premiér Johnson“

Z dalších zpráv z října 2020 plyne, že Case chce, aby pokyny týkající se koronaviru vydávaly „důvěryhodné místní osobnosti, nikoliv celostátně nedůvěryhodné osobnosti, jako je premiér“.

V dalších nově zveřejněných zprávách Johnson hovořil o nutnosti přísného dodržování společenských rozestupů v ohniscích šíření covidu-19 a uvedl, že došlo k „všeobecnému kolapsu“ v dodržování pravidel.

„Musíme lidem říct, že pokud chtějí zachránit ekonomiku a ochránit NHS (britský zdravotní systém, pozn. red.), pak musí dodržovat pravidla. A možná budeme muset pravidla zpřísnit. Nyní můžete mít uvnitř šest lidí z různých domácností. Opravdu tomu lidé rozumí a dodržují to?“ psal Johnson.

Zprávy přitom posílal jen měsíc poté, co sám porušil pravidla. Johnson, jeho žena Carrie a tehdejší ministr financí Rishi Sunak dostali všichni pokutu za účast na narozeninové oslavě pořádané na počest expremiéra Johnsona v červnu 2020.

Hancock v současnosti není členem konzervativního parlamentního klubu. Strana mu členství pozastavila kvůli jeho účasti v televizní reality show I'm a Celebrity… Get Me Out of Here. V tomto pořadu se známé osobnosti v džungli či jiném extrémním prostředí vypořádávají s různými výzvami.

Doporučované