Článek
Ve většině evropských zemí, které Češi v zimních měsících rádi navštěvují, roste počet nakažených covidem-19. V následujícím přehledu se můžete podívat, jaká je v těchto destinacích aktuální situace a jaká opatření platí.
Slovensko
Od letošního dubna jsou na Slovensku ochranná opatření z většiny zrušena. Při cestě do země není vyžadována registrace v systému ehranica ani prokázání bezinfekčnosti. Neočkované osoby mohou vstoupit na Slovensko bez povinnosti nastoupit domácí izolaci, nebo podstoupit test, jako tomu bylo minulou sezónu.
Roušky nebo respirátory je na Slovensku nutné nosit do zdravotnických zařízení i zařízení sociální péče. Jiná opatření pak v platnosti prakticky nejsou.
Dne 30. září, ze kdy jsou k dispozici poslední aktuální data, se na Slovensku objevilo 444 nových případů nákazy koronavirem, sedmidenní klouzavý průměr denního počtu nově evidovaných případů na jeden milion obyvatel se tam pohybuje okolo 450 případů.
Rakousko
Do Rakouska je možné cestovat za turistickými účely. Doklady o očkování, uzdravení nebo testy již nejsou potřeba. Respirátory FFP2 už v Rakousku nejsou povinné ani v obchodech, ani ve veřejné dopravě. Kromě hlavního města Vídně. Tam respirátory zůstávají povinné ve veřejné dopravě a v lékárnách.
Od 1. srpna v Rakousku již nemusíte být v karanténě, pokud máte pozitivní test na přítomnost covidu-19. Tedy jen za předpokladu, že ve veřejných prostorách nosíte respirátory. Zákazy vstupu platí pouze na riziková místa, jako jsou nemocnice nebo lázně.
V zásadě mohou nakažení v Rakousku dokonce i docházet na pracoviště, ale pouze v případě, kdy lze zaručit nepřetržité nošení respirátorů nebo dodržování vhodných ochranných opatření. Neočekává se, že by covid-19 pro letošek měl lyžování v Rakousku narušit.
V Rakousku za poslední den podle informací webu Our World In Data zaznamenali téměř tisíc případů nově nakažených, sedmidenní klouzavý průměr na jeden milion obyvatel je tam ze všech zkoumaných zemí největší, 1 174 případů.
Počet nakažených osob v Rakousku roste zejména v domovech pro seniory. V pondělí bylo ve spolkové zemi Korutany zaznamenáno 110 případů v celkem 20 domovech. Spolková země kvůli tomu uvažuje o dalších opatřeních, jejich podoba ale zatím není známá.
Německo
Německo mohou rovněž čeští turisté bez problémů navštívit. Sezona lyžování, která tam trvá prakticky od října až do dubna, by tak poprvé po dvou letech neměla být výrazněji narušena.
Země je podle ministra zdravotnictví ale na počátku podzimní covidové vlny. Proto před zimou Německo zavede nová ochranná opatření. Od soboty sice nejsou roušky nebo respirátory vyžadovány na komerčních letech, v dálkových vlacích však budou lidé muset stále respirátory FFP2 nosit.
Spolkové země mohou nyní samy rozhodnout, zda zavedou roušky ve veřejně přístupných budovách včetně obchodů. Do restaurací a kulturních zařízení lze vstoupit i bez roušky, ovšem jen za předpokladu, že se člověk prokáže testem.
Mutace a varianty koronaviru
Virus SARS-CoV-2 se stejně jako jiné RNA viry šíří prostřednictvím napadených lidských buněk, kde vytváří své kopie. To mu umožňuje další šíření. Při tvorbě kopií mohou vznikat náhodné „překlepy“, tzv. mutace.
V případě, že je tato mutace pro virus z nějakého důvodu výhodná (například urychluje jeho šíření nebo pomáhá unikat imunitnímu systému), bude se taková mutace šířit dále. Pokud nějaká linie nasbírá více mutací, které jsou pro ni výhodné, může taková linie získat výraznou výhodu nad ostatními liniemi a šířit se rychleji. Pak se mluví o významné variantě.
Čím více lidí je nakaženo virem, tím více vzniká mutací a tím větší je i šance, že vznikne nová varianta. Očkování proti viru snižuje počet nakažených, a tím omezuje počet mutací a šanci vzniku nových úspěšných variant viru. „Očkování také vytváří nepříznivé podmínky pro virovou replikaci v naočkovaném infikovaném jedinci,“ popisuje vědkyně Petra Mlčochová, která covid zkoumá na University of Cambridge. „Naopak čím více se bude virus replikovat, vytvářet větší počet svých kopií, tím větší je pravděpodobnost, že vytvoří mutace.“
Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach v pátek na tiskové konferenci spolu s předsedou Institutu Roberta Kocha (RKI) Lotharem Wielerem obhajoval rozhodnutí opatření zachovat i v době, kdy se ostatní země v Evropě pandemických opatření z velké části zbavily.
„Nepřísluší mi kritizovat to, co dělají ostatní země. Máme před sebou obzvlášť těžkou zimu kvůli energetické krizi, nechceme ji ještě zhoršovat krizí covidovou,“ řekl Lauterbach.
Podle nových pravidel, která platí od soboty, budou muset obyvatelé pečovatelských domů nosit respirátory FPP2 ve všech společných prostorách. Lidé v celém Německu si také respirátory ponechají u svého lékaře a v nemocnicích.
RKI hlásí s příchodem chladnějšího počasí prudký nárůst respiračních infekcí, včetně onemocnění covid-19. V minulém týdnu počet pacientů s onemocněním covid-19 výrazně vzrostl ve všech věkových skupinách. Počet nových případů se na konci září přibližoval 100 tisícům případů denně. Ještě o týden dříve tam bylo nově nakažených denně „jen“ okolo 50 tisíc.
Sedmidenní klouzavý průměr na jeden milion obyvatel se tak v Německu také zvyšuje, a je značně vysoký, jde zhruba o 743 případů. Předpokládá se ale, že statistky v Německu částečně zveličuje probíhající pivní festival Oktoberfest, který se koná poprvé od začátku pandemie. V Mnichově, kde se festival odehrává, je týdenní průměr téměř 800 případů.
Vědci předpokládají, že omikron je poslední variantou covidu
Omikron může být podle vědců z Covid-19 Genomic Project poslední variantou covidu. Britskému listu The Times to řekl ředitel projektu Jeffrey Barrett.
Švýcarsko
V současné době neexistují žádná omezení vstupu do země v souvislosti s koronavirovou pandemií. Pro vstup do Švýcarska není vyžadován žádný doklad o očkování, uzdravení ani testování a v průběhu zimní lyžařské sezony by k tomu ani dojít nemělo. Všechna preventivní opatření byla zrušena 1. dubna.
Stále se však očekává podzimní nárůst počtu případů. Švýcarské úřady doporučily, aby se lidé starší 16 let, zejména ti nejzranitelnější, nechali proti covidu-19 očkovat. Přibližně 95 % švýcarské populace má proti viru vytvořeny protilátky, ať už prostřednictvím očkování, nebo prodělané infekce.
Ve Švýcarsku bylo v úterý Spolkovému úřadu pro veřejné zdraví (BAG) nahlášeno za poslední týden 16 826 nových případů infekce koronavirem. Zároveň BAG zaznamenal sedm nových úmrtí a 212 hospitalizací.
Sedmidenní klouzavý průměr na jeden milion obyvatel se ve Švýcarsku pohybuje okolo 300 případů.
Před týdnem obdržel BAG hlášení o 13 718 potvrzených nových infekcích, 154 hospitalizacích a 6 úmrtích. Počet případů se během týdne zvýšil o 22,7 procenta. Počet hospitalizací se oproti předchozímu týdnu zvýšil o 37,7 procenta.
Očkování proti covidu-19
Modifikované vakcíny proti omikronu už jsou v Česku a od 12.září se mohou lidé registrovat na konkrétní termín očkování. Na některých místech však budou k dostání opět i bez registrace.
Francie
V současné době neexistují žádná omezení týkající se mezinárodních cest do Francie, ačkoli v této zemi platila skoro nejpřísnější omezení na světě včetně tří lockdownů. Několik bezpečnostních opatření sice zůstává v platnosti, ale naprostá většina omezení byla zmírněna.
Ve Francii počet případů onemocnění covidem-19 také dramaticky roste, za pondělí v této západní zemi zaznamenali 92 739 nově nakažených koronavirem. Za celé září přitom denní počet nově nakažených překročil 60 tisíc pouze třikrát, po většinu dní se nově nakazilo maximálně 40 tisíc lidí.
Sedmidenní klouzavý průměr ve vztahu k počtu obyvatel je v porovnání s ostatními vybranými zeměmi poměrně vysoký, vyšší než 643 případů je pouze v Německu a Rakousku.
Itálie
Itálie v uplynulých měsících zrušila drtivou většinu opatření, která zavedla vláda proti šíření koronavirové nákazy. Mezi těmi, která zůstávají v platnosti, je například povinné očkování zdravotnického personálu nebo nošení respirátorů v nemocnicích či pečovatelských domech.
Italské ministerstvo zdravotnictví ani neprodloužilo povinnost nosit respirátory v městské hromadné dopravě, dálkových vlacích a autobusech či na palubě trajektů. Tato povinnost tak zcela zanikla v sobotu 1. října. Šlo o jedno z posledních opatření proti šíření covidu-19.
Covid-19 v ČR
Počty nově nakažených za jednotlivé dny začaly letos v Česku podobně jako v předchozích letech stoupat po prázdninách.
Pro české turisty by tak návštěva Itálie měla být rovněž možná bez omezení.
Podle údajů italského zdravotnického úřadu (ISS) výskyt nákazy nicméně za poslední týden vzrostl, ačkoli se nejedná o tak silný nárůst jako například v Německu. V zemi je v rámci sedmidenního klouzavého průměru na milion obyvatel 493 nakažených, za poslední den tam zaznamenali 13 316 nových nákaz.
Španělsko
Lucemburské úřady oznámily, že se země rozhodla od 1. října zrušit vstupní omezení související s pandemií koronaviru pro všechny cestující ze zemí, které nejsou v Evropské unii. Jedinou zemí v Evropě, v níž taková pravidla tedy dosud platí, tak zůstává Španělsko.
Španělsko nadále vyžaduje, aby všichni cestující z mimoevropských zemí při příjezdu předložili potvrzení o očkování, prodělaném covidu-19, nebo si nechali udělat test. Povinnost předložit jedno z výše uvedených potvrzení se vztahuje na všechny cestující, kteří jsou starší 12 let. Pravidla se mimo jiné vzhledem k Brexitu vztahují i na příchozí z Velké Británie.
Nově nakažených bylo ve Španělsku naposledy zaznamenáno 10 721. Jde o údaj ze 30. září, novější data prozatím nejsou k dispozici. Sedmidenní klouzavý průměr se potom ve Španělsku pohybuje okolo 10 tisíc.