Hlavní obsah

Nakažených covidem přibývá. Odborníci doporučují další dávku

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

S podzimem se vrátil covid. Lidé by ale podle odborníka vůči koronaviru měli být více odolní. Ohrožené skupiny však stále existují. Ministerstvo proto doporučuje další dávku vakcíny.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Od začátku září se počet nakažených zvýšil až trojnásobně. Podle imunologa Václava Hořejšího je zatím všechno pod kontrolou. Odborníci doporučují další dávku vakcíny, hlavně pro rizikové skupiny nebo třeba učitele ve školách.

Poslední zářijové pondělí byl denní nárůst nakažených lidí koronavirem 1923. Pro porovnání, 2. září, tedy první pondělí v září, bylo krajskými hygienickými stanicemi a laboratořemi zaznamenáno 603 případů. „Je možné, že počet bude ještě stoupat, ale důležité je, kolik bude těch závažných případů, a to zatím nějak špatně nevypadá,“ vysvětlil Hořejší.

Ke 3. říjnu je hospitalizovaných 345 pacientů a na jednotce intenzivní péče jich je 18, ukazují data Ministerstva zdravotnictví. „U nás máme zhruba třináct pacientů, z toho pět až sedm z nich leží na klinice infekčních chorob,“ uvedl mluvčí fakultní nemocnice v Brně Pavel Žára.

Ve fakultní nemocnici v Praze je sedm pacientů s covidem. Většinou jde stejně jako v Brně o starší lidi. Nejvíce případů podle mluvčí Marie Heřmánkové přibylo, stejně jako u jiných respiračních onemocnění, s příchodem podzimního počasí.

Situace je podle Hořejšího stejná, jako když začíná běžná chřipková epidemie a nejde proto o mimořádnou situaci. „Rozhodně neočekávám, že bude něco jako na začátku pandemie, protože teď se virus pohybuje úplně v jiné populaci, než tomu bylo tenkrát,“ řekl.

Foto: Archiv Václava Hořejšího, Seznam Zprávy

Václav Hořejší.

Podle něj se prakticky každý už nějakým způsobem dostal do styku s virem a spousta lidí je i očkovaných a populace je proto více odolná než v době, kdy se koronavirus objevil.

Průběh a příznaky u tohoto onemocnění jsou podle praktické lékařky Ludmily Bezdíčkové podobné jako u ostatních respiračních onemocnění. „Lidé si více všímají nevolnosti a třeba i bolesti bříška hlavně u dětí. Dále pak bolest svalů a kloubů, kašel nebo rýma, únava, horečka. Nejde to moc dobře rozlišit od ostatních respiračních onemocnění, kterých je taky hodně,“ zdůraznila lékařka.

Lidé se mnohem méně testují

Počet provedených PCR a antigenních testů podle dat ministerstva roste, přesto se podle Bezdíčkové lidé testují mnohem méně. „Většinu lidí už ani nenapadne, že by mohli mít covid, nejde to moc dobře rozlišit od ostatních respiračních onemocnění, kterých je taky hodně,“ uvedla lékařka.

Podle imunologa je infikovaných mnohem více, jen nejsou zachycení testováním. Mnoho lidí prodělá nemoc bez příznaků nebo zkrátka nepředpokládají, že by mohlo jít o covid.

Mutace koronaviru se objevují stále nové. Podle Hořejšího je jich dokonce více, než si původně mysleli a vždy se prosazují tím, že jsou nakažlivější než ty původní. „Aktuálně se zatím neukazuje, že by byly závažnější než ostatní typy, častokrát jsou mnohem závažnější jiná respirační onemocnění,“ sdělil imunolog.

Rizikovou skupinou stále zůstávají například starší lidé nebo ti se sníženou imunitou. „Těmto lidem bych určitě doporučila, aby si dali tu další dávku vakcíny, sníží tak riziko onemocnění nebo alespoň těžšího průběhu,“ uvedla Bezdíčková.

Hořejší mimo to doporučuje běžné chování, jako při jakémkoli respiračním onemocnění. „Když na nás leze nějaké takové onemocnění, které by mohlo být covidem, tak to hlavně nepřecházet a nechodit mezi lidi, abychom je nenakazili,“ apeluje.

Doporučení na očkování přichází z různých stran a upozorňuje na ně především Ministerstvo zdravotnictví nebo Státní zdravotnický ústav. Očkovacích míst v Česku je aktuálně 274 a podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka je na letošní sezonu připravených 700 tisíc dávek proti covidu-19 a 900 tisíc proti chřipce. „Přehled očkovacích míst nově zahrnuje i ordinace praktických lékařů, které poskytují vybrané očkovaní i neregistrovaným pacientům,“ řekl ministr.

Doporučované