Článek

Situace v nemocnici Čung-šan Tongren v Šanghaji, 3. ledna 2023. Vedoucí lékař zařízení se domnívá, že bylo nakaženo 70 procent obyvatel velkoměsta.

Peking od začátku pandemie uplatňoval politiku nulové tolerance, v prosinci ale po pouličních protestech většinu opatření proti šíření nákazy zrušil, což ovšem způsobilo dramatický nárůst počtu nemocných. Na snímku z Pekingu z 2. ledna čeká na lůžko ve vestibulu nemocnice pacient napojený na kyslík.

Zatímco země nyní čelí rapidnímu nárůstu počtu onemocnění, státní média a vláda situaci zlehčují a dále tvrdí, že mají situaci pod kontrolou. Snímek z rušné pohotovosti v pekingské nemocnici z 2. ledna.

Pacient s kyslíkem na chodbě pekingské pohotovosti, 2. ledna.

Se zrušením většiny restrikcí Čína rovněž ukončila hromadné testování a přestala do statistik počítat bezpříznakové případy.

Příjezd na infekční kliniku v nemocnici v Pekingu, 1. ledna.

Oficiální údaje vypovídající o situaci v zemi jsou podle zahraničních analytiků značně podhodnocené.

Čínská vláda hlásí přibližně pět tisíc nových případů denně, ve skutečnosti se ovšem denní počty nakažených mohou blížit až jednomu milionu, upozornila stanice BBC News.

Zahraniční analytici odhadují, že denně v Číně po nákaze koronavirem zemře asi devět tisíc lidí, zatímco úřady oficiálně oznámily pouze 13 úmrtí v souvislosti s touto nemocí. Na snímku nemocniční oddělení v Tchien-ťinu, 28. prosince.