Článek
„Pozorujeme výrazný posun v zastoupení zachycené specifické mutace L452R, která ukazuje právě na šíření subvariant BA.4 nebo BA.5, a nyní se dostáváme na téměř 87procentní zastoupení ve vzorcích. Už i sekvenační data, která mívají zhruba 14 dnů zpoždění, postupně promítají tento vývoj,“ uvedla vedoucí národní referenční laboratoře SZÚ Helena Jiřincová.
Epidemie zesiluje zhruba od začátku června, kdy se denní přírůstky v pracovních dnech pohybovaly kolem 200. Předtím od února, kdy přibývaly denně desítky tisíc nakažených, klesaly. Minulý týden bylo v pracovní dny 1000 až téměř 1300 případů denně. Proti předchozímu týdnu to byl téměř dvojnásobek.
Ministerstvo odhaduje, že počty budou růst ještě několik týdnů. Přibylo také nakažených v nemocnicích, minulý týden jich bylo přes 200. Lidí ve vážném stavu jsou ale stále jednotky.
Za současným nárůstem jsou nakažlivější submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron, které ale podle zkušeností z jiných evropských zemí mají mírný průběh.
„Imunita po prodělání nemoci tedy nemusí být spolehlivou ochranou před infekcí. Důležitou ochranu proti závažnému průběhu nemoci tak stále poskytuje přeočkování takzvaným boosterem, nebo samozřejmě základní očkování dvěma dávkami u těch, kteří se dosud očkovat nenechali,“ uvedl SZÚ.
Nakažených lidí je podle odborníků výrazně víc než pozitivních výsledků testů. Na testy chodí v současné době zejména lidé, kteří už mají příznaky a není jim dobře. Náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti) na páteční tiskové konferenci apeloval, aby lidé nechodili do společnosti, pokud se necítí zdraví, a používali roušky či respirátory, pokud míří do zdravotnických zařízení.