Článek
Nejvíce zájemců o brigády přichází z míst, která koronavirová krize zásadně poznamenala. Jedná se především o lidi, kteří v důsledku nouzových opatření přišli o zaměstnání v gastronomii nebo hotelnictví. „Na trhu je vzhledem k situaci s covid-19 dostatek uchazečů, kteří společnosti proaktivně oslovují, převažují uchazeči z oborů gastronomie, hotelnictví a retailu,“ uvedla pro Seznam Zprávy Olga Švarcová, Team Leader divize Dočasného zaměstnávání v personálně-poradenské společnosti Hays.
Gastronomie a hotelnictví jsou naopak na brigádnické příležitosti chudé. Brigádníci, kteří z těchto oborů přicházejí, bývají rekrutovaní do jiných oborů. Největší zájem je hlavně o pozice v administrativě, IT nebo také finančnictví.
Švarcová podotýká, že „nejvíce budou brigádníci zapotřebí pravděpodobně v obchodech, logistice a vzhledem k blížící se turistické sezoně i v restauracích a ubytovacích zařízeních“.
Personální agentury také zaznamenaly stále více zájemců, kteří shánějí brigády i méně běžnými způsoby: „Největší změnou, kterou oproti loňskému roku pozorujeme, je především aktivita uchazečů o práci – snaží se nyní využít veškeré dostupné kanály, aby práci získali,“ dodává Švarcová. Zájemci mnohem více shánějí jednorázové zaměstnání i mimo personální společnosti či pracovní portály. Často prostřednictvím sociálních sítí a především pak přes skupiny na Facebooku. Některé z těchto skupin za poslední měsíc zaznamenaly nárůst o více jak 3000 členů.
Situace v zemědělství
Poptávka po brigádách v zemědělství nebývá nijak valná. Což platí i nyní. V zemědělství se jedná zpravidla o pozice v rámci sezonních prací, které bývají obsazovány zájemci a pracovníky ze zahraničí.
„Cizinci ze třetích zemí se stále v dostatečném počtu na území ČR nevyskytují, tudíž je nabídka zaměstnavatelů stále vyšší, než je poptávka,“ okomentovala situaci v zemědělství Jitka Součková, marketing manager společnosti Grafton Recruitment.
Zemědělci se v této situaci snaží být spíše optimističtí. „Postupně se situace zlepšuje, i když ještě nedosahuje ideálního počtu pracovníků. Částečně se daří nahradit výpadek zahraničních pracovníků brigádníky, ovšem narážíme na časové omezení. Brigádníci jsou většinou k dispozici pouze omezenou dobu,“ uvedl tiskový mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha.
Zemědělci nyní doufají, že v době hlavní sklizně, kdy se sbírá například ovoce a chmel, už bude situace v normálu. V opačném případě by byla ztracena část úrody a zvýšila by se závislost na dovozu.
Zájem roste, nabídky klesají
Celkový zájem o brigády v důsledku koronaviru stoupl. Společnost Hays uvádí, že oproti době před nouzovými opatřeními se poptávka po brigádách zvýšila o zhruba 14 %. Naopak poptávka po brigádnících se však snížila.
Podle personální agentury Grafton Recruitment zaměstnavatelé nabízejí zhruba o 15 % méně pozic pro brigádníky než v roce 2019 a například na Ústecku nenabírají vůbec. Do brigádnických pozic zde dosazují propuštěné zaměstnance.
Platové ohodnocení brigád se drží zhruba ve stejné hladině. Požadavky uchazečů jsou průměrně mezi 130 až 150 Kč.