Článek
Pozitivita takzvaných diagnostických testů v sedmidenním průměru dosahuje aktuálně 37 procent. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je to největší problém. „Znamená to vysokou virovou nálož v populaci,“ uvedl v úterý na konferenci Efektivní nemocnice 2021.
Pozitivita testů roste napříč všemi sledovanými kategoriemi. U takzvané epidemiologické indikace, tedy testů provedených především na základě trasování, momentálně sedmidenní průměr překročil 15 procent. V případě preventivního testování je pak pozitivita v sedmidenním průměru necelých osm procent.
Typy indikací k testování na covid-19 podle ÚZIS
Diagnostické indikace – testy pro pacienty s příznaky (indikace PCR testů na základě primární diagnostiky praktickým lékařem, ambulantním specialistou, nebo klinická indikace nemocniční symptomatickým pacientům, pacientům v závažném stavu apod., dále antigenní testy v případech, kdy není rychle dostupné PCR).
Epidemiologické indikace – testy indikované z epidemiologického důvodu, kdy byl jedinec v kontaktu s nakaženým (v návaznosti na trasování daného jedince a jeho rizikových kontaktů).
Testy preventivní a testy z plošného testování – testy indikované k preventivnímu vyšetření pro rizikové jedince, pro kritickou infrastrukturu státu či plošný screening v rámci komunitního testování populace, dále také antigenní a PCR testy u asymptomatických jedinců pro poskytovatele zdravotních a sociálních služeb.
Dušek připomněl, že minulý týden bylo ve dvou dnech provedeno přes 90 000 PCR testů na covid-19. Očekávalo se, že velký počet testů sníží relativní pozitivitu, ale ona naopak dál roste. „Až se tenhle parametr zastaví a zůstane nějakou dobu na tom plató, tak nám potom s desetidenním zpožděním začne klesat nápor na jednotky intenzivní péče,“ vysvětlil.
Pozitivita testů bez ohledu na indikaci je nejvyšší od začátku dubna, to byla však epidemie postupně na ústupu. Podle kritérií WHO pro hodnocení nákazy lze za hranici, kdy je šíření nákazy ještě pod kontrolou, považovat pět procent pozitivních výsledků z celkového počtu testů.
Nejvyšší je v současné době relativní sedmidenní pozitivita testů s diagnostickou indikací v Olomouckém kraji. Přes 40 procent má také Moravskoslezský, Zlínský a Jihočeský kraj.
Podobně je tomu i v případě pozitivity testů s epidemiologickou indikací. Nejvyšší hodnoty vykazuje Olomoucký kraj, dále pak kraj Jihočeský, Zlínský a Jihomoravský.
Počty antigenních testů klesly
Od začátku listopadu nemají nárok na pojišťovnou hrazené testy neočkovaní dospělí, kteří mohou očkování podstoupit. Od začátku tohoto týdne již navíc negativní test neslouží jako potvrzení o bezinfekčnosti například pro vstup do restauračních zařízení nebo k využívání služeb.
Vliv na počet testů má i testování ve školách, po kterém následuje potvrzování pozitivních případů PCR testy. V tomto měsíci probíhalo zatím ve třech etapách: Od 1., 8. a 15. listopadu, další kola by měla proběhnout koncem měsíce.
Za poslední měsíc se snížil zejména počet provedených antigenních testů, počet PCR testů z dlouhodobého hlediska naopak rostl. Za úterní testování je však vidět drobný pokles v sedmidenním průměru.
Za minulé úterý laboratoře provedly necelých 145 tisíc testů, z toho přes 95 tisíc PCR testů a přes 49 tisíc antigenních. Za toto úterý se celkem provedlo přes 110 tisíc testů, z čehož více než 25 tisíc bylo antigenních a přes 85 tisíc PCR.
Klesá také počet provedených testů na základě preventivní indikace. Ve srovnání s minulým úterým je podstoupilo o více než 20 tisíc lidí méně. Významný pokles ale nastal i začátkem listopadu.
Přibývá naopak testů diagnostické a epidemiologické indikace, tedy testování lidí s příznaky a rizikových kontaktů nakažených, jejichž počty stoupají. Za úterý odhalily přes 25 tisíc potvrzených případů covidu-19.
Celkový počet provedených testů za listopad ale bude pravděpodobně vyšší než za předcházející měsíc. V říjnu jich bylo provedeno 2 415 579 testů, za tento měsíc zatím statistiky vykazují 2 316 548 testů.