Článek
Severokorejské úřady v neděli informovaly o dalších 186 090 lidech, kteří mají příznaky nemoci covid-19. Jak poznamenává agentura Reuters, zhruba deset dní poté, co Severní Korea poprvé přiznala výskyt koronaviru na svém území, již ohlásila přes 2,6 milionu lidí s „příznaky horečky“.
V zemi podle poznatků západních médií neexistuje systém testování na covid-19, a tak země neuvádí počty pozitivně testovaných, jak je jinak obvyklé, ale těch, co mají „horečku“.
Obří číslo nakažených považuje Pchjongjang v zásadě za pozitivní vývoj, protože poprvé téměř po deseti dnech klesl počet případů „horečky“ pod 200 tisíc denně.
Státní agentura KCNA uvedla, že počet zemřelých s příznaky nemoci se zvýšil o jednoho člověka na 67. Reuters s odvoláním na odborníka podotýká, že jde o neobvykle nízké číslo vzhledem k předpokládanému počtu infekcí.
První oficiálně přiznaná vlna koronavirových nákaz v KLDR vyvolává obavy u odborníků. Severokorejské zdravotnictví podle mezinárodních srovnání patří k těm nejhorším na světě. Trpí nedostatkem léčiv, zdravotnického materiálu či přístrojů.
Navzdory tomu KLDR stále odmítá pomoc ze zahraničí. Naposledy svou nabídku okamžitě dodávat vakcíny proti covidu-19 zopakoval americký prezident Joea Biden během své návštěvy Jižní Koreji.
„Nabídli jsme vakcíny nejen Severní Koreji, ale také Číně a jsme připraveni to okamžitě udělat,“ citovala Bidena BBC. „Nedostali jsme žádnou odpověď.“
Od ohlášení prvních případů severokorejská propagandistická mašinérie vykresluje virus jako nepřítele, kterého lze porazit pomocí blokování, karantény a větší ostražitosti.
Státní tisková agentura KCNA informovala o dodávkách blíže nespecifikovaných léků, jakéhosi „elixíru života“, armádními zdravotnickými jednotkami.
Státní média doporučují užívat bylinný čaj, kloktat slanou vodu a užívat běžné léky proti bolesti, jako je ibuprofen.
„Severokorejci jsou tak nuceni spoléhat se převážně na vlastní síly, tradiční medicínu a černý trh. V tom jim pomáhají i státní média, která šíří zdravotnickou osvětu, léčebné postupy a učí, jak si připravit ‚léčiva‘ z dostupných domácích zdrojů,“ popsal před pár dny pro Seznam Zprávy koreanista Tomáš Horák.
Severní Korea dle něj rozhodně nemá kapacity na to, aby zajistila potřebnou zdravotní péči pacientům s těžkým průběhem.
Docentka oboru severokorejská studia na britské University of Central Lancashire Sojin Limová serveru VICE News řeka, že v KLDR je běžné provádět operace bez anestezie nebo podávat konopí pro úlevu od bolesti. Čím dále od civilizace, tím je problém horší. „Ve městě máte velmi velkou všeobecnou nemocnici, ale když půjdete hluboko na venkov, sotva tam najdete kliniku,“ řekla Limová.
Mezi 26 miliony Severokorejců pravděpodobně není naočkovaný nikdo, podvýživa z nich navíc dělá ohroženější skupinu. Dostupná zřejmě nejsou ani antivirotika používaná k léčbě v jiných zemích.