Článek
„Odpočívej v pokoji, drahý bratře. Tvé odhodlání dosáhnout mírovými prostředky svobody pro svůj lid bude navždy zářit jako světlo, které ho povede kupředu.“ Těmito slovy se na Twitteru rozloučil s jedním z nejznámějších palestinských politiků Martin Indyk, někdejší americký vyjednavač pro izraelsko-palestinský konflikt.
Kondolenci poslal přes Twitter i nynější koordinátor OSN pro mírový proces na Blízkém východě Nickolay Mladenov: „Zůstával jsi přesvědčený o tom, že Izrael a Palestina mohou žít v míru, nikdy jsi nevzdal vyjednávání… Budeš nám chybět, příteli.“
I extend my deepest condolences to the family of #SaebErekat and the Palestinian people. You remained convinced that #Israel and #Palestine can live in #peace; never gave up on negotiations; and stood proudly for your people! We will miss you, my friend. May you rest in peace!
— Nickolay E. MLADENOV (@nmladenov) November 10, 2020
Irikát byl před svou smrtí generálním sekretářem Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) a také poradcem palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. V minulosti působil ve výkonném výboru OOP a zastupoval Jericho v palestinské legislativní radě. V historii zůstane zapsán jako jeden z tvůrců mírových dohod z Osla v roce 1993.
Mírové smlouvy Izraele s arabskými státy považoval za zradu
Koronaviru podlehl v jeruzalémské nemocnici Hadassa, kam byl převezen 19. října ze svého domu v Jerichu. Pozitivní test na koronavirus měl už o deset dní dříve, jeho zdravotní stav se ale postupně zhoršoval. S nemocí bojovali lékaři tentokrát marně – přispěly k tomu i další Irikátovy zdravotní obtíže. Politik totiž před třemi lety absolvoval v americké Virginii transplantaci plic, od té doby měl oslabenou imunitu. Před smrtí byl v kómatu a byl napojený na plicní ventilátor.
Mírotvůrce z Osla byl ostrým kritikem nejen Izraele, ale i administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Když pod jeho dohledem podepisovali představitelé židovského státu mírové smlouvy se Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem, mluvil Irikát o arabské zradě a „bodnutí nožem do zad“. Právě normalizaci vztahů s Izraelem totiž vždy arabské státy podmiňovaly tím, že se židovský stát musí dohodnout s Palestinci na dvoustátním řešení. Nakonec ale Izrael dosáhl normalizace bez jakýchkoliv ústupků ve vztahu k Palestincům.
Irikát během své politické kariéry neúspěšně volal po protizraelských sankcích, které by měly židovský stát potrestat za okupaci Západního břehu Jordánu, Pásma Gazy i východní části Jeruzaléma. Podporoval rovněž bojkot izraelských výrobků z okupovaných území, dočkal se ale jen schválení jejich označování na půdě EU.
Konec Arafatovy generace
„Byl vždy blízkým spolupracovníkem Jásira Arafata. Představoval konstruktivní sílu uvnitř hnutí Fatah, byl připravený ke kompromisům s Izraelem. Také byl ale politikem ze staré školy, jenž pomalu ztrácel vliv na blízkovýchodní mírový proces. Stával se frustrovaným a dogmatickým. Jeho smrt značí konec Arafatovy generace,“ řekl Seznam Zprávám pod podmínkou anonymity západoevropský diplomat, který v roce 2004 navštívil Irikáta v jeho domě v Jerichu.
Saeb Erekat was 36 when he joined the Jordanian-Palestinian delegation to the 1991 Madrid conference. He came to the opening ceremony wearing a Kuffiyeh. The Israelis threatened to leave. The Kuffiyeh stayed & so did Erekat who was indispensable to the Peace Process. May he RIP pic.twitter.com/WBvgADOfmc
— Barak Ravid (@BarakRavid) November 10, 2020
Jak píše britská stanice BBC, jeho tvář se díky účasti na mnoha kolech mírových rozhovorů stala snadno rozeznatelnou. Byl to právě Irikát, kdo i díky své perfektní angličtině jménem Palestinců často informoval o výsledcích jednání novináře z celého světa.
V posledních měsících se pak podílel na rozhodnutí Palestinské samosprávy přerušit bezpečnostní spolupráci s Izraelem. Palestinská samospráva tak například přestala převážet nemocné do izraelských zdravotních zařízení. Právě v jednom z nich nakonec rodák z Jericha paradoxně zemřel.