Článek
Zákon přikazující vyvěsit kříž ve většině veřejných budov prosadil bavorský premiér Markus Söder z konzervativní Křesťanskosociální unie. Podle opozice tím cílí na voliče, kteří přecházejí ke krajně pravicové straně Alternativa pro Německo.
Söder uvedl, že opatření má být výrazem „přihlášení se k identitě“ a ke „kulturnímu charakteru“ Bavorska. „Kříž není znakem náboženství,“ řekl po zasedání bavorského kabinetu, který nový předpis schválil.
Zákon vyvolal silnou kritiku části veřejnosti. Odsoudil ho například německý kardinál a mnichovský arcibiskup Reinhard Marx.
Proti opatření protestovali někteří studenti, vědci a umělci. „Místo přibíjení krucifixů na zdi úřadů by křesťanské odpovědnosti bylo úměrné spíše uplatňování milosrdenství a lásky k bližnímu v běžné politické praxi,“ řekla šéfka bavorských Zelených Sigi Haglová.
In response to the #Kreuzpflicht law which comes into effect in Bavaria tomorrow I've sent packages of official Bavarian inverted crucifixes to dozens of state buildings with instructions on how to hang them. Project is a collaboration with @tstukchapter. https://t.co/hMQNKZ0GDJ pic.twitter.com/BX54acccV0
— Darren Cullen (@darren_cullen) May 31, 2018
„Myslel jsem, že existuje oddělení státu od církve,“ napsal na Twitteru jeden z občanů. „Škoda, doufal jsem, že středověk je už za námi,“ poznamenal jiný. Další označil Bavorsko za „fundamentalistický náboženský stát v Německu“.
V silně katolickém Bavorsku na některých úřadech visely kříže už před zavedením nového zákona. V soudních síních byly dokonce povinné.