Článek
Federální odvolací soud v pátek večer dočasně povolil Texasu obnovit zákaz většiny potratů, a to pouhý den poté, co kliniky poprvé od začátku září znovu začaly tyto služby pacientkám poskytovat. Pro tuto chvíli tedy nejpřísnější zákaz potratů v USA znovu platí, píše agentura AP.
„Pacientky jsou opět uvrženy do stavu chaosu a strachu,“ uvedla podle agentury AP šéfka Centra pro reprodukční práva Nancy Northupová. Ta zastupuje několik texaských klinik, jež možnost interrupce nakrátko obnovily. Dodala, že by měl zasáhnout Nejvyšší soud Spojených států amerických a „zastavit toto šílenství“.
Ve středu pozastavení platnosti nedávno přijatého zákona proti interrupcím nařídil americký soudce Robert Pitman, jmenovaný prezidentem Barackem Obamou. Legislativu známou jako SB 8 (Senate Bill 8) nazval „urážlivým“ odnětím ústavou zaručeného práva na interrupci.
S vědomím, že toto nařízení nemusí dlouho vydržet, začala hrstka texaských klinik okamžitě znovu potraty provádět. Uplynulo však sotva 48 hodin, než odvolací soud vyhověl texaské žádosti o zrušení Pitmanova nařízení. To je zablokované na dobu, než soud projedná žádost o jeho trvalé zrušení. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena, jež žalobu podala, má čas na reakci do příštího úterý.
„Dnes večer přišla skvělá zpráva. Budu bojovat proti federálnímu překročení pravomocí za všech okolností,“ napsal na Twitteru generální prokurátor Texasu za republikány Ken Paxton. „Toto je vyslyšená modlitba,“ řekla podle AP Kimberlyn Schwartzová, mluvčí organizace Texas Right to Life (Texaské právo na život), největšího státního sdružení bojujícího proti potratům.
Great news tonight, The Fifth Circuit has granted an administrative stay on #SB8. I will fight federal overreach at every turn. https://t.co/Mrfj3lt2ix
— Attorney General Ken Paxton (@KenPaxtonTX) October 9, 2021
V Texasu před 1. zářím, kdy zákon vstoupil v platnost, fungovaly zhruba dvě desítky potratových klinik. Není jasné, kolik potratů během tohoto období texaské kliniky provedly. Státní zdravotníci podle AP tvrdí, že údaje za září na svých internetových stránkách zveřejní až počátkem příštího roku. Podle Centra pro reprodukční práva ve čtvrtek obnovilo normální provoz nejméně šest klinik.
Jedním z prvních zařízení, které tento týden obnovilo běžné služby, byla společnost Whole Woman's Health, která v Texasu provozuje čtyři kliniky. Prezidentka společnosti Amy Hagstrom Millerová pro AP uvedla, že její kliniky ve čtvrtek brzy ráno začaly zvát pacientky, které byly pro případ, že by byl zákon v určitém okamžiku zneplatněn, na čekací listině.
Na těchto klinikách během 48hodinového období, kdy zákon neplatil, skutečně provádění interrupcí obnovili. Řada lékařů se ale zdráhala potraty vykonávat v obavách, že by mohli čelit žalobám i za zákroky provedené v této době, a to z důvodu dalšího jedinečného rysu zákona. Kliniky totiž mohou za potraty, které provedou v době, kdy je opatření zablokováno, čelit žalobám i zpětně.
And just like that the 5th circuit takes away justice. Our injunction is gone.
— Amy Hagstrom Miller (@AmyHM) October 9, 2021
„Jenom tak nás soud připravil o spravedlnost,“ napsala na Twitteru Amy Hagstrom Millerová.
Podle organizace Planned Parenthood (Plánované rodičovství) se počet Texasanek, které navštívily interrupční kliniku, během dvou týdnů po vstupu zákona v platnost snížil téměř o 80 procent. Texaským klinikám nyní podle této organizace hrozí uzavření.
Sousední státy se naopak snaží udržet krok s náporem pacientek, které musí za interrupcemi dojíždět stovky kilometrů. Podle webu The New York Times (NYT) značný nárůst zájemkyň zaznamenaly kliniky například v Oklahomě. Jiné ženy jsou ale v Texasu nuceny dovést těhotenství do konce, napsala agentura AP.
Před vydáním Pitmanova příkazu, jehož odůvodnění čítalo 113 stran, odmítly zákon zastavit i jiné soudy. Patří mezi ně i Nejvyšší soud, v němž mají v současnosti převahu konzervativní soudci. Ten se v září odmítl věcí zabývat a umožnil, aby se zákon dál uplatňoval, aniž by rozhodl o jeho ústavnosti.
Zákaz potratů se začátkem září republikánské vedení Texasu zavedlo od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya. Jde přibližně o dobu šestého týdne těhotenství. Velká část žen v této fázi těhotenství ještě ani neví, že je těhotná. Výjimku nemají ani případy incestu a znásilnění.
Podle dat lidskoprávních organizací jako Planned Parenthood nebo American Civil Liberties Union bylo až 90 procent všech provedených potratů v Texasu vykonáno až po šestém týdnu těhotenství. To tedy podle Planned Parenthood znamená, že zákon de facto zcela omezuje přístup k interrupci.
Podobně zaměřené zákony v posledních letech přijala řada republikány ovládaných států, zrušily je však soudy s odkazem na rozhodnutí nejvyššího soudu v případu Roeová versus Wade z roku 1973, které de facto povolilo potraty v celých USA.
Texaský zákon nicméně přistupuje k zákazu interrupcí novým způsobem, jehož ústavnost americké soudy dosud neposuzovaly. Zakazuje vymáhat zákaz státním úřadům, namísto toho však dává možnost všem soukromým osobám v USA podat žalobu na kohokoliv, kdo při provádění potratu napomáhal, ať už na lékaře, zdravotní sestry, nebo i řidiče, který ženu dovezl do potratové kliniky.
Zákon přitom žalujícím dává možnost žádat o odškodnění ve výši nejméně 10 000 dolarů (220 000 korun). Tuto finanční motivaci odsoudila soudkyně Nejvyššího soudu Sonia Sotomayorová ve svém prohlášení poté, co v září Nejvyšší soud USA odmítl kontroverzní zákon zablokovat.
„Texaští zákonodárci v podstatě dosadili občany státu Texas do role lovců odměn a nabídli jim finanční odměny za stíhání lékařských zákroků jejich sousedů,“ napsala Sotomayorová podle CBS.
Zákon odsoudil i Evropský parlament (EP) a vyzval k jeho zrušení. Rezoluci podpořilo 381 poslanců, proti jich bylo 253. „Parlament vyzývá vládu USA, aby dekriminalizovala potraty a ochránila tak ženy a organizace poskytující služby zdravotní péče a interrupce,“ uvedl v prohlášení EP.