Článek
Podle oznámení japonského ministerstva zdravotnictví nevhodné „cizí materiály“ obsahuje až 560 tisíc lahviček vakcíny Moderna. Společnost Takeda Pharmaceutical, která v Japonsku vakcínu prodává a distribuuje, uvedla, že Moderna pozastavila tři šarže „z důvodu velké opatrnosti“. Problém pravděpodobně vznikl ve výrobním kontraktačním místě ve Španělsku. Další podrobnosti společnost nezveřejnila.
„K dnešnímu dni nebyly identifikovány žádné problémy s bezpečností nebo účinností,“ uvedla Moderna s tím, že bude s regulátory a Takedou na dalším vyšetřování spolupracovat. O jaká „cizí tělesa“ jde, není známo. Společnost Takeda však hovoří o jistých „částicích“, kvůli kterým provádí nouzové vyšetřování.
Podle deníku The Japan Times zprávy o kontaminaci podalo dalších sedm očkovacích center, která za nevhodné označila 39 lahviček, tedy 390 dávek. Dávky šarží označené jako kontaminované byly distribuovány do 863 očkovacích center po celé zemi. Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo čísla šarží, aby naočkovaní mohli zkontrolovat, zda nedostali potenciálně kontaminovanou látku, dodává The Japan Times.
Japonci se mohou nechat očkovat vakcínami Moderna, Pfizer a AstraZeneca, přičemž Moderna se dočkala schválení až v květnu. Plně očkovaných je něco málo přes 40 procent Japonců, jednu dávku dostala přibližně polovina populace.
Contamination reports came from eight vaccination centers in Tokyo, Saitama, Aichi, Ibaraki and Gifu. https://t.co/TcN1o3OQbd
— The Japan Times (@japantimes) August 25, 2021
Japonsko aktuálně bojuje s nárůstem případů. Denní nárůst se v důsledku šíření varianty delta pohybuje okolo 25 tisíc. Od středy je ve výjimečném stavu osm dalších prefektur. V Tokiu současně probíhají paralympijské hry.
Vedle potíží s vakcínami se japonské nemocnice potýkají s problémem přeplněných kapacit. Sanitky přivážející nakažené tak mají potíže s vyhledáváním zdravotnických zařízení, která jsou schopná covidové pacienty přijímat. Během týdne tři nemocnice odmítly či nechaly čekat na 3 361 pacientů, uvádí japonské statistiky.
Pandemie covidu-19 tak odkryla slabiny jednoho z nejvyspělejších zdravotnických systémů světa. Japonské zdravotnictví je postaveno na preventivní péči poskytované v soukromých nemocnicích a je schopné účinně pečovat o nejstarší populaci světa. Pandemie však odhalila dlouhodobou disfunkci v poskytování péče akutní – soukromé nemocnice nemají povinnost přijímat pacienty nakažené covidem-19 ani koordinovat své kapacity s vládou a záchrannými službami. To má za následek notoricky známý problém „smrt z prodlení“, který existuje celá desetiletí a doposud pro něj v Japonsku nenašli řešení. Japonsko také bojuje s nedostatkem zdravotnického personálu.