Článek
Od středy do 27. prosince platí v deseti ukrajinských oblastech výjimečný stav, konkrétně v pobřežních a pohraničních regionech. V pondělí to schválili ukrajinský prezident i parlament.
Opatřením Ukrajina reaguje na nedělní incident, kdy Rusové v Kerčském průlivu zadrželi tři ukrajinské lodě. Ty cestovaly z Oděsy do ukrajinského přístavu Mariupol. Kousek od města Kerč zahájily ruské lodě střelbu, při které zranily šest Ukrajinců, a lodě poté s 24 námořníky zajaly. Tři Ukrajinci skončili v kerčské nemocnici.
Ukrajinci tvrdí, že Rusko střílelo s úmyslem zabít. Rusko se hájí, že střelbou chtělo lodě donutit, aby zastavily. Podle Rusů vstoupily ukrajinské lodě do jejich vod nelegálně poté, co FSB dočasně průliv uzavřela.
Dle expertů se ale jedná o porušení mezinárodního práva, jelikož Černé moře je otevřené k obchodu. Dohoda z roku 2003 navíc zaručuje, že Kerčský průliv a Azovské moře jsou domácí vody Ruska i Ukrajiny. Ukrajina dále tvrdí, že Rusko o plánu proplutí lodí informovala, Rusko to však popírá.
Válka nehrozí
I přes vyhlášení výjimečného stavu podle bezpečnostního analytika Miloše Balabána ze Střediska bezpečnostní politiky není pravděpodobné, že by konflikt přerostl ve válku. „Zavedení výjimečného stavu v žádném případě neznamená, že by Ukrajina vyhlásila válku. Pouze se dal do pohybu určitý mechanismus, jenž má za úkol zemi připravit na problémy, které by eventuálně vznikly při vojenské konfrontaci s Ruskem. Z mého pohledu je to ale víceméně pouze politické gesto, které nebude mít bezprostřední vliv na situaci mezi Ruskem a Ukrajinou,“ řekl Seznamu Balabán. „Myslím, že situace se v současné době nepřemění v nějakou další vojenskou eskalaci, protože to není v zájmu ani jedné strany. Očekávám snahu konflikt řešit spíše diplomatickou cestou,“ dodal.
Západ kroky Ruska odsoudil. Jeho tradiční spojenci jako jsou například Čína nebo Kazachstán jsou ale na jeho straně.
Proč rusko-ukrajinské vztahy vyeskalovaly zrovna teď?
V posledních několika měsících začalo Rusko prohledávat všechny lodě, které míří do nebo z ukrajinských přístavů. Prohledávání lodí začalo krátce poté, co Ukrajina v březnu zadržela rybářskou loď z Krymu. Podle Ruské federace je toto opatření nezbytné pro její ochranu, kdy vyzdvihuje obavy o Kerčský most, kterému jsou potenciální hrozbou ukrajinští radikálové.
Prezidenti obou zemí navíc ztrácejí popularitu. Putinova obliba se ocitla na nejnižší úrovni od anexe Krymu, po nezdařené důchodové reformě. Porošenka na druhou stranu čekají v březnu 2019 prezidentské volby. Opoziční politici Porošenka obviňují, že prosazením výjimečného stavu odloží začátek prezidentské kampaně.
Proč je Kerčský průliv důležitý?
Kerčský průliv spojuje cestu mezi Azovským a Černým mořem, evropskými a světovými trhy. Je také důležitým regionálním místem pro globální obchod s potravinami, obilím, ropou, nerosty a dřevem. Rusko přes průliv vybudovalo most, který je jediným přímým spojením mezi ruskou pevninou a anektovaným Krymem. Ukrajina si v červenci stěžovala, dva měsíce po otevření mostu, že Rusko stavbu využívá k omezení námořní činnosti.
Ruské úřady v pondělí v průlivu obnovily dopravu pro civilní plavidla.