Článek
Z pódia před Bílým domem ve středu nejdříve promluvil Donald Trump. Směrem k protestujícím prohlásil, že svou porážku nikdy neuzná a vyzval svého viceprezidenta Mikea Pence k narušení jednání v Kongresu, který měl podle očekávání potvrdit do funkce lidmi zvoleného Joea Bidena.
O dvě hodiny později už svět s hrůzou sledoval záběry jako z násilného státního převratu, ve který se změnilo jednání k potvrzení výsledků prezidentských voleb. Očekávané oficiální vyústění amerických prezidentských voleb vystřídal chaos, který řada politiků i komentátorů označuje za bezprecedentní v moderních amerických dějinách.
Středeční dění v USA jsme sledovali online:
Obě komory amerického Kongresu, které právě probíraly stížnost na volby hned v prvním státě, tedy Arizoně, tak jednání musely přerušit. Protrumpovští demonstranti překonali zátarasy a po potyčkách s policisty se dostali do budovy. Rozjařené davy i navzdory policií použitému slznému plynu ovládly i schodiště vedoucí ke Kapitolu a dva balkony před budovou. Nejméně desítka lidí s vlajkami hlásajícími podporu Donaldu Trumpovi pronikla dovnitř.
Podle záběrů amerických médií se demonstranti volně procházeli po chodbách sídla Kongresu, často s mobilními telefony v rukou. Jeden z výtržníků vylezl na pódium a křičel: „Trump vyhrál tyto volby!“ Pokřik „my chceme Trumpa“ provázel cestu demonstrantů napříč budovou Kapitolu.
Agresivitu protestujících popisovali i přítomní novináři. Novinář americké stanice CNN Alexander Marquardt napsal na svůj Twitter přímé svědectví zevnitř Kongresu: „Seskupili se kolem mého týmu, když zjistili, co jsme zač. Jsou extrémně agresivní, musíme se odsud dostat.“ Právě novináři se stali jedním z cílů řádění demonstrantů. Za křiku „f*ck fake news“ je napadali, vyháněli a rozbíjeli jejich vybavení. Zranění utrpělo několik policistů, nejméně jeden z nich musel být převezen do nemocnice, napsala agentura Reuters.
Násilnosti doplnila i střelba ostrými. V Kapitolu byla postřelena do hrudi neznámá žena, kterou záchranná služba odvážela v kritickém stavu. Později americká média přinesla zprávu, že žena svým zraněním podlehla.
Nejnovější zprávy pak mluví o čtyřech mrtvých, které si vyžádal vpád Trumpových příznivců do washingtonského Kapitolu. Ženu, o jejímž úmrtí média informovala dříve a která podle nich patřila k podporovatelům současného prezidenta, zastřelila kapitolská policie. S odvoláním na bezpečnostní složky o tom informovala agentura AP.
V areálu amerického Kapitolu pak policisté našli nejméně dvě improvizované výbušniny. První v sídle Celostátního výboru Republikánské strany (RNC) policie bezpečně zneškodnila. Výbušným zařízením byla podle zdroje z RNC trubková bomba. Druhý balíček nalezený v demokratickém sídle ještě nebyl identifikován, sdělil listu nejmenovaný člen Demokratické strany. Sídla obou výborů se v hlavním městě nacházejí jen několik bloků od budovy Kapitolu.
Z budovy museli policisté evakuovat členy Sněmovny reprezentantů, včetně její předsedkyně Nancy Pelosiové. Ta po přemístění na bezpečné místo zažádala o nasazení Národní gardy. Odklizeni do bezpečí museli být i zákonodárci a viceprezident Mike Pence. Trump následně protestující na Twitteru vybídl, aby „zůstali nenásilní“, k opuštění budovy je ale nevyzval. Starostka Washingtonu Muriel Bowserové vyhlásila od půlnoci středoevropského času zákaz vycházení v celém městě.
Guvernér amerického státu Virginie Ralph Northam žádosti Pelosiové vyhověl a vyslal do Washingtonu členy tamní Národní gardy. Na Twitteru se o něco později objevila zpráva, že prezident Trump nařídil Národní gardě a dalším „federálním ochranným službám“, aby jim pomohly reagovat na výtržníky. „Znovu opakujeme výzvu prezidenta Trumpa proti násilí a k zachování míru,“ tweetovala tisková mluvčí Bílého domu.
Ke Kapitolu zamířili i příslušníci Národní gardy a policisté ze sousední Virginie a Marylandu. Podle AP vyslalo další federální agenty na místo také ministerstvo vnitřní bezpečnosti.
Texaský senátor Ted Cruz vyzval protestující k tomu, aby „okamžitě přestali“. „Ústava chrání mírové protesty, ale násilí – ať už zprava, nebo zleva – je VŽDYCKY špatně,“ napsal republikán na svůj Twitter.
Pořádek se snažil ujednat také zvolený prezident Joe Biden, který vystoupil s projevem před národem. „Vyzývám Donalda Trumpa, aby okamžitě vystoupil v národní televizi a uklidnil dění,“ řekl. „Toto není klidný protest, toto je vzpoura. Celý svět nás sleduje, naše děti sedí před televizními obrazovkami a sledují, co se u nás v jednadvacátém století děje. Amerika je o dost lepší, než jak ji vidíme dnes,“ dodal Biden. „Tento chaos musí skončit, a to hned!“
Situaci se snažila mírnit i Ivanka Trumpová, ovšem nezvolila šťastný způsob. Protestující sice vyzvala ke klidu zbraní, ale zároveň je označila za patrioty. Tweet následně smazala.
sorry @ivankatrump I saw that you deleted this very good tweet about how the men storming the capitol are "patriots" and wanted to put this screenshot up in case you need it. xo pic.twitter.com/FIO06Ya02k
— Erin 11,779 Ryan (@morninggloria) January 6, 2021
Pobouření vyvolalo také video, ve kterém si policisté s výtržníky, v příspěvku nazvanými jako „teroristy“, dělali selfie snímek. Otázky vyvolalo také neověřené video, na kterém policisté s klidem před demonstranty rozevírají bariéry a pouští je do prostoru před Kapitolem.
Později policisté potvrdili další zprávu – výtržníci pronikli do Kapitolu znovu, tentokrát severním vchodem. Někteří z nich se vloupali do kanceláří. Přibližně ve stejnou chvíli Donald Trump zveřejnil předtočený videovzkaz: „Vím, že to bolí. Byly to ukradené volby, vyhráli jsme, všichni to vědí, ale teď musíte jít domů, musí být zachován zákon a pořádek,“ řekl k nelibosti mnohých světových lídrů, kteří na twitterových účtech začali sdílet nesouhlas s povolebním děním.
Po několika hodinách se budovu Kapitolu podle úřadů podařilo vyklidit a zajistit. Zbylé demonstranty před sídlem Kongresu rozháněla policie slzným plynem a zábleskovými granáty před začátkem mimořádného zákazu vycházení. Postupně zbytky demonstrantů vytlačila z okolí Kapitolu. Americký senátor Jeff Merkley na svém Twitteru informoval, že se díky rychlé práci zaměstnanců Senátu podařilo zachránit hlasovací lístky volitelů.
Kongres se tak po několika hodinách jednání k němu vrátil a nad ránem středoevropského času zamítl stížnost na volby v Arizoně.
Někteří republikánští poslanci před propuknutím nepokojů naznačili, že hodlají podobné stížnosti jako v případě Arizony vznést i u několika dalších států. Několik z nich po násilí na půdě Kongresu však názor změnilo, a to včetně senátorky Kelly Loefflerové, která v úterních volbách neobhájila svůj stávající mandát před kandidátem demokratů.
„To, co se v těchto komorách stalo, je neomluvitelné,“ uvedla Loefflerová, která chystala námitku na výsledek prezidentských voleb ve svém domovském státě Georgie. Stížnosti nepřednesou ani senátoři za Montanu a Indianu.