Článek
Průměrná mzda v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 0,5 procenta na 34 271 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 160 korun více než před rokem.
Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek však reálně klesl o 2,5 procenta. Vyšší pokles zaznamenali statistici jen na konci roku 2013, kdy byl ale meziroční index zkreslen tehdejší daňovou úpravou. Informoval o tom Český statistický úřad.
Analytici pokles průměrné mzdy po zohlednění inflace očekávali, a to zejména kvůli dopadům šíření koronaviru i poměrně vysokému růstu spotřebitelských cen.
„Vývoj průměrné mzdy, který vidíme ve statistikách, je podstatně pozitivnější, než jaký byl skutečný dopad koronavirových škrtů na peněženky zaměstnanců. Spíše než mzdy totiž firmy obvykle škrtaly bonusové složky, benefity a příspěvky, které se ve statistikách neprojeví,“ uvedla Andrea Linhartová Palánová, expertka řízení lidských zdrojů v poradenské společnosti PwC.
„Mzdy se ve druhém letošním čtvrtletí propadly méně výrazně než bez existence podpůrných opatření státu i proto, že dění na pracovním trhu se například kvůli standardní dvouměsíční výpovědní lhůtě vyvíjí s určitou setrvačností,“ připomněl dopad proticovidových opatření státu analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.