Hlavní obsah

Koncert z děl se španělskou tematikou zakončil 63. Smetanovu Litomyšl

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

V podání sólistů a orchestru PKF — Prague Philharmonia s dirigentem Leošem Svárovským zazněly ukázky z Carmen od Georgese Bizeta či Bolero od Maurice Ravela. Smetanova Litomyšl je druhým nejstarším hudebním festivalem v Česku.

Článek

Smetanova Litomyšl letos od 1. července nabídla tři desítky koncertů a operních představení, prezentovalo se na ní přes 1200 účinkujících. Všechna představení se odehrála, a to včetně Dvořákovy Rusalky, kterou ve čtvrtek na zastřešeném zámeckém nádvoří zasáhla silná bouře. „Představení bylo jen dvakrát přerušeno kvůli hluku bouře. Zastřešení vydrželo,“ řekla mluvčí festivalu Jana Bisová.

I letošní ročník Smetanovy Litomyšle byl ovlivněn pandemií koronaviru. Stejně jako v roce 2020 pořadatelé délku festivalu zkrátili z dřívějších více než 20 dní na 11. Kapacity hledišť byly zredukovány na 75 procent. Diváci museli před vstupem doložit test s negativním výsledkem, potvrzení o očkování nebo o prodělání nemoci covid-19. Přímo u zámku se lidé mohli nechat na covid otestovat.

Kvůli nejistotě cestování v době pandemie se i letos museli pořadatelé obejít bez zahraničních interpretů. „Přesto se podařilo uspořádat plnohodnotný festival včetně velkých koncertů,“ řekla Bisová. V nabídce na koncerty bylo asi 13 500 vstupenek, prodalo se přibližně 12 700.

Podobně jako v minulosti byl připraven také doprovodný program 60 pořadů a koncertů Festivalové zahrady s hudbou různých žánrů od symfonických těles a bigbandů po populární hudbu. Vstup na Festivalové zahrady byl zdarma. Návštěvníci města mohli rovněž zhlédnout cyklus expozic a výstav ve výstavních síních i pod širým nebem Smetanova výtvarná Litomyšl.

Doporučované