Článek
Za jeden den policisté napočítají jen několik málo desítek přestupků v souvislosti s vyhlášenými mimořádnými opatřeními.
Například tento týden ve středu zaznamenala celostátní policie 30 porušení nařízení spojených s ochranou veřejného zdraví a dalších 80 porušení krizového zákona.
„Nebyl zjištěn žádný trestný čin pro šíření nakažlivé choroby,“ dodává Hana Rubášová, tisková mluvčí Policie České republiky.
Ucelené informace ohledně všech dnů, po které platí stav nouze, se chystá policie sdělit až v následujících dnech na tiskové konferenci.
I tak lze z dat vyčíst, že za nedodržování plošných opatření policisté trestají jen ve velmi omezené míře. Nemohou totiž napřímo pokutovat nedodržování mimořádných opatření. Trestají tak jen v případě, kdy dojde i k porušení dalších nařízení. Například, když zastaví člověka bez roušky a ten si ani na výzvu policisty nezakryje ústa a nos - pak mohou potrestat, že neuposlechl pokyn.
„Jsme v situaci, že pokud někdo poruší vládní nařízení, tak jsou tam drakonické sankce až teoreticky v milionech korun, ale jejich vymahatelnost je v čase velmi problematická,“ popisoval Jan Hamáček (ČSSD), ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu na středeční tiskové konferenci.
Podle něj totiž porušení nařízení musí aktuálně řešit buď hygienická stanice, nebo jednotlivé správní úřady. A ministr proto volá po změně – aby policisté mohli dávat na místě blokovou pokutu. A to až do výše 10 tisíc korun.
Změnu zákona ovšem musí schválit Parlament.