Článek
Parlamentní většinu po ruských volbách opět třímá v rukou Jednotné Rusko. Ani průzkumy ale straně takový úspěch nepřisuzovaly, volby zato provázely mnohačetné podvody. Jak číst výsledky?
V Ptám se já odpovídal bývalý velvyslanec v Rusku Petr Kolář.
Po sečtení většiny hlasů ruských voličů po víkendových volbách získalo Jednotné Rusko, strana jednoznačně spojená s Vladimirem Putinem a Kremlem, přibližně 50 procent hlasů, a tedy i dvoutřetinovou ústavní většinu v ruském parlamentu. Svou pozici uhájila i za pomoci manipulací a podvodů s hlasy, jak dokládají mnohá videa šířená po internetu.
„Podle toho, co vím, tak alespoň ti, kteří se věnují vývoji v Rusku, říkají, že taková míra podvodovosti jako při těchto volbách v Rusku ještě nebyla,“ komentoval Kolář.
Fígle a šachy nejsou podle exdiplomata při ruských volbách nic výjimečného, upozornil ale, že premiéru měl například případ, kdy Kreml nasadil do voleb falešné dvojníky. Petrohradský opoziční politik Boris Višněvskij se tak na hlasovacím lístku objevil dokonce třikrát – tedy on a dva fyzicky podobní muži se změněnými jmény, kteří měli voliče zmást tak, aby Višněvskij nedostal hlasy. „Cíl je zmást voliče a nedopustit, aby ten Kremlem naplánovaný výsledek nebyl dosažen,“ dodal Kolář.
A Putinův režim se nadále drží svých výsledků i silou. Neváhá tvrdě pronásledovat nejen politickou opozici, ale i nezávislá média a neziskové organizace. Například nejznámější opozičník, Alexej Navalnyj, který přežil útok novičokem, si odpykává několikaletý trest vězení. Strany, které se vedle Jednotného Ruska dostaly do Dumy, jsou navíc podle Koláře od faktické opozice daleko. A ta demokratická podle něj šanci zasáhnout do politického dění nemá.
„Ne teď a ještě tomu tak dlouhou dobu bude. Putinovský režim sofistikovaně utahuje šrouby, likviduje postupně všechny náznaky odporu. Je to vidět i v mediální sféře. Rusko se stává těžkou autokracií, kde opozice moc prostoru nemá. Je to ale na jednu stranu její vlastní vina, protože demokratická opozice je roztříštěná a nedokáže se spojovat,“ vysvětlil.
Na jistou změnu ve společnosti ukazuje fakt, že předvolební průzkumy například od nezávislého centra Levada Jednotnému Rusku připisovaly kolem 27 procent hlasů oproti dosaženým padesáti. Volební účast navíc byla jen 40 procent.
Rozdíl mezi průzkumy a reálným výsledkem i nízká volení účast je podle Koláře nejen dalším důkazem volebních podvodů, ale i jisté únavy Rusů z Putinova režimu. „Duma v tom ale žádnou velkou roli nehraje, protože dává jen pomyslná razítka na rozhodnutí prezidenta Putina,“ dodal.
Připravuje se Vladimir Putin už teď na další prodloužení svého mandátu v prezidentském křesle? A jak nebezpečné je Rusko pro současný demokratický svět včetně Česka?
Poslechněte si rozhovor v úvodním audiu nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci.
Ptám se já, Marie Bastlová
Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.
Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.
Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.