Článek
Festival přibližuje knihy o Šumavě a tituly šumavských autorů. Vyhlášení výsledků s předáním cen Johana Steinbrenera bylo v sobotu večer ve Vimperku.
Před rokem museli organizátoři kvůli koronavirové epidemii přesunout festivalový program kompletně do on-line světa. Epidemie poznamenala i poslední ročník. „Letos jsme jeli téměř na plno, říkám téměř, protože někteří přednášející padli do karantén,“ řekl ředitel festivalu Tomáš Jiřička.
Festivalový týden v sobotu završily česko-německé setkání knihkupců a nakladatelů s šumavskou tematikou a další besedy se zaměřením na letošní hlavní festivalové téma Pohraniční stráž - oslavovaný i nenáviděný služebník totalitní moci. „Vimperk pohraniční stráží nějakým způsobem žil, byla tady dvoje kasárna,“ řekl Jiřička. Pohled z druhé strany železné opony festivalovým návštěvníkům přiblížil Heinrich Vierlinger, bývalý důstojník Bundeswehru.
Porotci hodnotili čtyři desítky publikací vydaných v minulém roce. Žákův příběh party dětí obsadil první místo v kategorii beletrie. Nejlepší populárně naučnou publikací se stalo Tajemství čkyňských lvů od Pavla Pechouška, kniha přibližuje život v pošumavském městečku Čkyně v posledních 120 letech. Mezi výtvarnými publikacemi porota nejvíc ocenila třetí díl dokumentární série Zmizelá Šumava, v níž pátrají po životě a příbězích míst legendární Šumavák a svérázný vypravěč Emil Kintzl spolu s režisérem Janem Fischerem.
Poprvé byla na festivalu oceněná nejlepší německojazyčná publikace o Šumavě, byla to kniha Cariny Feneisové Vertrieben - Bilder und Geschichten gegen das Vergessen (v překladu Vyloučen - Obrazy a příběhy proti zapomnění).
Festival pořádá městské kulturní středisko ve Vimperku ve spolupráci se spolky Šumava Litera a Knihy über Grenze. Festivalové ceny nesou jméno knihkupce a vydavatele Steinbrenera (1835 až 1909), který ve Vimperku založil tiskárny, z nichž se knihy rozvážely do celého světa.
V jižních Čechách se konají další dva literární festivaly. V Táboře se letos v září uskutečnil desátý ročník akce Tabook, zaměřené na malé nakladatele, České Budějovice ve stejném měsíci podeváté hostily festival Literatura žije!