Článek
Boris Johnson: „Raději bych ležel mrtvý v příkopu, než abych žádal o odklad.”
Silná slova použil britský premiér na začátku září v hrabství West Yorkshire. Odpověděl tak na otázku médií, zda může Britům slíbit, že v Bruselu nepožádá o další odklad brexitu. Nakonec ale o něj přece jen požádal. Donutili ho k tomu poslanci zákonem, který mu to přikázal jako povinnost v případě, že by hrozil brexit bez dohody.
Boris Johnson vows "I'd rather be dead in a ditch" than ask for an extension on Brexit https://t.co/17rLhFFpi3 pic.twitter.com/4GEK9EPLpE
— TIME (@TIME) September 5, 2019
Greta Thunbergová: „Stávkujeme, protože my jsme naše domácí úkoly už udělali. Oni ne.”
To řekla Švédka Thunbergová na stávkách za klima v Německu na začátku března. Šestnáctiletá klimatická aktivistka na sebe přitáhla během roku pozornost hned několikrát. Na Valné shromáždění OSN v New Yorku připlula ekologickou lodí, stala se osobností roku podle amerického magazínu Time a sešla se s předními západními politiky.
Donald Trump: „Je to hon na čarodějnice.”
Věta, kterou americký prezident Trump pronesl už mnohokrát. Frekvence jejího zaznění se ale znásobila poté, co se rozjela mašina impeachmentu a dorazila do první stanice – před Vánoci Sněmovna reprezentantů rozhodla o tom, že by měl být Trump obžalován. A sice ze zneužití pravomoci a bránění Kongresu ve vyšetřování takzvané Ukrainegate. Kromě honu na čarodějnice označil šéf Bílého domu události posledních týdnů i za hoax a klam.
.@realDonaldTrump: I think the enthusiasm right now is greater than it was even before the 2016 election. A lot of it has to do with the phony witch hunt pic.twitter.com/ZyJj9G84nG
— Wojciech Pawelczyk 🇵🇱🇺🇸 (@PolishPatriotTM) December 19, 2019
Angela Merkelová: „Cítím hlubokou hanbu. Žádná slova nejsou hodná utrpení, které se tu odehrálo.”
Kajícná slova zvolila německá kancléřka Merkelová při své první návštěvě bývalého nacistického vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi. Přijela sem na desáté výročí založení Nadace Auschwitz-Birkenau, která o památník pečuje. Před Merkelovou se do Osvětimi vypravili jen dva její předchůdci – v roce 1977 kancléř Helmut Schmidt a v letech 1989 a 1995 pak Helmut Kohl.
Si Ťin-pching: „Kdo se pokusí oddělit od Číny jakoukoli oblast, zemře, jeho tělo bude rozdrceno a kosti rozemlety na prach.”
Čínský vůdce takto varoval v půlce října separatisty. Pravděpodobně reagoval zejména na mnohaměsíční protesty v Hongkongu. Podpořil tak obavy, že by Čína mohla do autonomní oblasti poslat svou lidovou armádu.
Ursula von der Leyenová: „Máme odpovědnost, abychom zanechali Unii, která je silnější než ta, kterou jsme převzali.”
Slova nové šéfky Evropské komise těsně předtím, než instituci v novém složení schválil Evropský parlament. Ten jí dal zelenou a úřad se dal s měsíčním zpožděním na začátku prosince do práce. Mezi jeho stěžejní témata patří boj s klimatickou změnou, digitální agenda, rovnost Evropanů, volný trh, migrace a samozřejmě ekonomika.
Emmanuel Macron: „To, co právě zažíváme, je klinická smrt NATO.”
Francouzského prezidenta, který o klinické smrti Severoatlantické aliance promluvil na začátku listopadu v rozhovoru pro magazín The Economist, trápila zejména změna postoje USA a chování Turecka. Stejně tak i slabá obranyschopnost NATO a nejasné strategické cíle. Členské státy Macronův výrok přijaly vesměs negativně. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opáčil, že by se měl Macron zeptat sám sebe, jestli mozkovou smrt neprožívá spíš on.