Článek
Britští poslanci v úterý večer podle očekávání odmítli dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedmadvacítkou dojednala premiérka Theresa Mayová. Pro vládu se naplnily nejčernější prognózy, když dohodu podpořilo pouze 202 zákonodárců a proti bylo 432.
Opoziční labouristé vzápětí oznámili, že podali návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Premiérka Mayová ho ustála. Pro vyslovení nedůvěry vládě v Dolní sněmovně hlasovalo 306 poslanců. Vládu naopak podpořilo 325 zákonodárců. K vyslovení nedůvěry bylo potřeba 318 hlasů.
Největší porážka v dějinách
Výsledek úterního hlasování o brexitové dohodě představuje podle britských médií jasně nejvýraznější porážku vlády v Dolní sněmovně. Dohoda o brexitu byla zamítnuta rozdílem 230 hlasů, přičemž dosud nejkrutější porážku zažil v roce 1924 labouristický premiér Ramsay MacDonald, a to o 166 hlasů.
Premiérka musí přijít s řešením situace do pondělí
Konzervativní předsedkyni vlády nyní i přesto, že přečkala hlasování o nedůvěře, čekají těžké časy. Na základě nedávno schváleného dodatku zákona by totiž měla představit v Dolní sněmovně do tří zasedacích dnů takzvaný „plán B“, tedy přijít do pondělí 21. ledna s návrhem na další postup ohledně odchodu země z EU. Plán Mayová podle vládní administrativy už má a v pondělí ho představí. Hlasovat se o něm má 29. ledna. Alternativami jsou odložení brexitu, předčasné volby, druhé referendum o vystoupení, ale i neřízený brexit bez dohody.
Hlavním sporným bodem dohody s EU je takzvaná irská pojistka, tedy záložní řešení, které by mělo zabránit vzniku přísného režimu na hranici britského Severního Irska a Irské republiky. To vadí řadě britských zákonodárců, podle kterých by aktivace pojistky znamenala dlouhodobé připoutání Británie k unijním strukturám.

Projev premiérky Mayové bezprostředně poté, co sněmovna zamítla její brexitovou dohodu.Video: Eva Krchová, Reuters
Jedním z nich je i bývalý ministr zahraničí Boris Johnson, podle něhož je stávající podoba brexitové dohody mrtvá. „Ale dobrou zprávou je, že podle mě dala premiérce (porážka) masivní mandát, aby se vrátila do Bruselu a řekla: ‚Podívejte se… Tohle pro nás nebude fungovat‘,“ dodal.
Podle šéfky DUP Arlene Fosterové musí Mayová usilovat o „zásadní změny“ v dohodě o vystoupení z EU. „Ujištění, ať už v podobě dopisů nebo vřelých slov, nebudou stačit… Budeme s vládou spolupracovat na dosažení lepší dohody,“ citovala ji agentura Reuters. Představitelé EU ale trvají na tom, že do podmínek britského odchodu již nechtějí významným způsobem zasahovat.

Jeremy Corbyn se opřel do Mayové a volal po hlasování o nedůvěře vlády.Video: Eva Krchová, AP
Mayová: Není jasné, co sněmovna chce
Strategií vlády není marnit čas až do neřízeného britského odchodu z Evropské unie, řekla premiérka Theresa Mayová poté, co poslanci jasně odmítli podmínky brexitu, které její vláda vyjednala v Bruselu. Za nejlepší cestu vpřed považuje spořádaný odchod z EU s „dobrou dohodou“. Zároveň nenaznačila, zda se chystá požádat o odklad termínu brexitu, nebo jak hodlá získat většinovou podporu v parlamentu.
„Hlasování nám neříká nic o tom, co si tato sněmovna přeje,” konstatovala Mayová po přesvědčivé porážce o více než 200 hlasů. „Neříká nic o tom, jak nebo zda vůbec hodlá ctít rozhodnutí Britů v referendu z roku 2016,“ dodala.

Šéfkomentátor Seznamu Jiří Hošek o brexitových událostech úterního večera.Video: Seznam Zprávy