Článek
Severní Korea se svých jaderných zbraní pravděpodobně nikdy nevzdá, ačkoliv v této době Trumpova administrativa doufá v opak. Varuje před tím americká CIA ve zprávě, která každoročně hodnotí světové hrozby, píše zpravodajský web BBC.
Zprávu představil ředitel amerických tajných služeb Dan Coats a další úředníci před americkým Senátem. Píše se v ní také, že Írán již nukleární zbraně nevyrábí, ale jeho vojenské schopnosti by mohly USA ohrozit v budoucnu.
Obavy ale naopak rostou z čínského a ruského jaderného programu. Podle zprávy tajných služeb je teď mezi Čínou a Ruskem nejsilnější spojenectví od padesátých let. Obě země by také údajně mohly chtít ovlivnit nadcházející americké volby v roce 2020, jsou také velmi silné v kyberšpionáži.
Ohledně Severní Koreje zpráva uvádí, že je nepravděpodobné, že se vzdá zbrojních zásob a samotné výroby zbraní. Dodává, že jaderné zbraně jsou považovány za „kritické pro přežití režimu”.
Severní Korea se minulý rok v červenci v Singapuru dohodla se Spojenými státy na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově. Vůdce KLDR Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump se mají na konci února setkat podruhé a vyjednat harmonogram odzbrojení. Datum nebo místo druhého summitu zatím není známé.
Ve zprávě zmíněný Írán oznámil, že nemá v úmyslu vyvíjet rakety delšího doletu, než má teď. Oznámil to íránský ministr obrany Amír Hátamí s odkazem na agenturu Tasním. Hátamí ale odmítl omezení vojenského programu balistických střel, k čemuž Írán vyzývají Evropa a USA. Zájem o íránské rakety stoupá po loňském odstoupení Spojených států od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. USA po odstoupení obnovily protiíránské sankce.