Článek
S odvoláním na dnešní prohlášení severokorejské státní agentury KCNA o tom informovala agentura Reuters. Kim při tom vycházel z podrobné analýzy politiky administrativy amerického prezidenta Joea Bidena vůči Pchjongjangu, napsala státní média.
„Generální tajemník zdůraznil potřebu příprav na dialog i konfrontaci, obzvláště plných příprav na konfrontaci, aby ochránil důstojnost našeho státu a jeho zájem o nezávislý rozvoj,“ uvedla KCNA. Tyto kroky podle něj „spolehlivě zajistí mírumilovné prostředí a bezpečnost našeho státu“.
Kim také zdůraznil potřebu „nadále posilovat strategickou pozici a aktivní roli“ Severní Koreje, napsala KCNA.
Kimovy poznámky ve čtvrtek završily třetí den plenárního zasedání vládnoucí Korejské strany práce. V předchozích dnech severokorejský vůdce spolustraníkům sdělil, že země čelí nedostatku potravin kvůli pandemii covidu-19 i ničivým tajfunům z minulého roku. Zároveň však oznámil, že průmyslová produkce KLDR vzrostla o 25 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.
Plenární zasedání bude pokračovat i v následujících dnech, výbor má zhodnotit a probrat ekonomické cíle vytyčené do následujícího pětiletého období.
Smrt za zahraniční filmy
Kimův režim v posledních měsících přitvrzuje. KLDR například rozšířila platnost zákona trestajícího jakékoli šíření cizího vlivu, ať už jde o sledování zahraničních filmů, nošení džínů, či používání slangových slov. Škála trestů je pestrá – pracovními tábory počínaje a popravou konče.
Trest smrti tak čeká každého, kdo bude přistižen s větším množstvím mediálního obsahu z Jižní Koreje, Spojených států nebo Japonska. Na oplátku za sledování zahraničních filmů a videí 15 let ve vězeňském táboře. Zájem o zahraniční kinematografii ale není jediným trestuhodným činem.
Státní média nedávno publikovala Kimův dopis, ve kterém vyzval severokorejskou Ligu mládeže, aby zakročila proti „nechutnému, individualistickému a antisocialistickému chování“ mezi mladými lidmi. Tímto by rád učinil přítrž „nebezpečným jedům“ – cizím jazykům, účesům a módě.