Článek
Prvním projektem je vývoj léku, který vyvolává velmi silnou imunitní reakci organismu proti nádorovému bujení. „Spolupracujeme na něm s francouzským partnerem,“ říká ředitel firmy Sotio Radek Špíšek.
Na posílení imunity je založena i vakcína DCVAC, na jejímž klinickém testování Sotio pracuje už několik let. Nový přípravek, vyvíjený společně s Francouzi, by ale mohl být pro pacienty mnohem dosažitelnější. Zatímco DCVAC se vyrábí individuálně každému pacientovi „na míru“ z dendritických buněk získávaných z jeho vlastní krve, novinku by bylo možné vyrábět ve velkém, pro tisíce lidí najednou.
„Tento přípravek by byl klasickým lékem, šlo by o lahvičku s bílkovinou, kterou by si pacient aplikoval injekcí pod kůži,“ vysvětluje Špíšek.
Výzkum probíhá zatím v laboratořích, už v lednu nebo únoru příštího roku ale chce Sotio rozjet jeho klinické testování na pacientech čtyř amerických a evropských nemocnic.
Druhá novinka - pokud se v testech osvědčí její účinnost a bezpečnost - má šanci na využití v chemoterapii. Jde o kombinaci vysoce toxické látky, schopné ničit buňky v těle pacienta, s protilátkou nádorového bujení. Výsledný lék by zlepšil zacílení chemoterapie pouze na nádor a omezil by její negativní vedlejší účinky.
Také tento přípravek, na němž Sotio pracuje pro změnu s partnerem ze Švýcarska, by měl dospět ke klinickým zkouškám, a to zhruba do dvou let.