Článek
Britská společnost EP UK Investments, která spadá do EPH tuzemského byznysmena Daniela Křetínského, plánuje postavit na západě Irska velký energetický zdroj o výkonu 299 megawattů.
Na začátku září plán posvětil irský úřad An Bord Pleanála, který rozhoduje o velkých strategických infrastrukturních projektech. Nyní tak bude společnost moci požádat o územní rozhodnutí západoirské město Galway, a začít tak plánovat stavbu.
„Doporučuji, aby společnost Forestdream (formálně žádající firma, kdy účastníkem řízení je i EP Energy Developments, pozn. red.) byla informována o tom, že navrhovaná výstavba sestávající z elektrárny s plynovou turbínou s otevřeným cyklem, a rovněž pomocné připojovací infrastruktury, nespadá do působnosti zákona o plánování a rozvoji z roku 2000, a že může v první instanci podat žádost o územní rozhodnutí Radě hrabství Galway,“ uvedla v rozhodnutí úřadu Sarah Lynch, úřednice zodpovědná za rozhodnutí o projektech. Žádost byla podána 19. května 2021.
Nová elektrárna bude stát v areálu společnosti Tynagh Power Station, kde už funguje paroplynová elektrárna o výkonu 400 megawattů. Tu v Irsku Křetínského EPH získala v roce 2019 v rámci nákupu balíku britských aktiv. Společnost EP UK Investments tehdy získala 80procentní podíl, zbývajících 20 procent elektrárny vlastní Bran Keogh, který podniká ve větrné energetice.
Budoucí elektrárna a přilehlá infrastruktura bude podle žádosti ležet na pozemku o rozloze 2,91 hektarů, který se nachází v historickém důlním komplexu Tynagh. Pozemek v sousedství stávající budovy elektrárny je v současné době využíván jako parkoviště, sklad a administrativní budova.
Mluvčí EP UK Investments nechtěla své plány pro SZ Byznys komentovat.
Proud nebude
Jak upozornil irský list Independent, vlastníci elektrárny Tynagh plánují vynaložit na stavbu nové paroplynové elektrárny s výkonem 299 megawattů přes 100 milionů eur (2,5 miliardy korun).
Elektrárna má sloužit jako záložní zdroj elektřiny pro národní síť v případě, že výroba z obnovitelných zdrojů energie nebude stačit k pokrytí poptávky. Využívat se má také ve špičkách, kdy je po energii největší poptávka. Nová elektrárna tak má pomoct zajistit bezpečnost dodávek v rámci přechodu na obnovitelné zdroje energie.
EPH – Energetický a průmyslový holding
- Základ Křetínského impéria.
- Křetínský jej začal budovat v roce 2001 pro finanční skupinu J&T, jejímž byl zaměstnancem.
- V prvních letech EPH rostl i díky spolupráci s ČEZ, od níž nakoupil významná aktiva.
- Roku 2009 se EPH vyčlenil do samostatného holdingu, v němž držely J&T a PPF Petra Kellnera po 40 procentech. Křetínský získal 20 procent a zařadil se mezi české miliardáře. EPH měl tehdy obrat 30 miliard Kč, vlastnil dvě desítky českých firem, zaměstnával šest tisíc lidí.
- V roce 2014 z EPH odešel Petr Kellner, investice mu po pěti letech vynesla přes 10 mld. Kč. V té době už EPH vlastnil plynovody na Slovensku, doly a elektrárny v Německu a černouhelný důl v Polsku. Křetínský zvedl svůj podíl na 37 procent, zbytek zůstával partnerovi J&T Patriku Tkáčovi a investorům kolem J&T.
- Dnes EPH působí v devíti evropských státech. V posledních letech investuje do zelených technologií. V Itálii, Francii a Velké Británii má elektrárny na biomasu, v Irsku a Německu postavil velkokapacitní bateriová úložiště.
Majitelé elektrárny Tynagh museli před vlastní žádostí o zahájení stavby požádat o posouzení úřad An Bord Pleanála, který rozhoduje o strategických projektech Irska. Energetické zdroje o výkonu přesahujícím 300 megawattů jsou považovány za strategické zdroje, proto bude výkon nového zdroje 299 megawattů.
Irsko čelí, podobně jako Británie a státy evropského kontinentu, potenciálnímu nedostatku elektřiny, jelikož se postupně odstavují uhelné zdroje a nové jsou často teprve ve stádiu plánů.