Článek
Osmačtyřicetiletý Atkinson se za neupřesněných okolností připletl ke rvačce před domem svého otce v anglickém městě Telford asi hodinu a půl po půlnoci v půlce srpna 2016. Policie obdržela telefonát s hlášením o „obavách o bezpečnost jednotlivce" napsal britský list The Times. Podle Guardianu policisty zavolal znepokojený soused Atkinsonova otce.
Na místo dorazil policista s kolegyní a při Atkinsonově zadržení použil elektrický paralyzér. Asi hodinu a půl poté v nemocnici lékaři konstatovali smrt bývalého útočníka anglické nejvyšší fotbalové soutěže a to v důsledku zástavy srdce. Podle fotbalistovy rodiny Atkinson trpěl delší dobu problémy se srdcem. Není zcela zřejmé, jakého protiprávního jednání vůči Atkinsonovi se měl zasahující policista dopustit.
A police constable has been charged with the murder of former Aston Villa footballer Dalian Atkinson, who died after being tasered near his father's home in Telford in 2016
— Sky Sports News (@SkySportsNews) November 7, 2019
Policista je teprve čtvrtým strážcem zákona za posledních 20 let, kterého britská prokuratura obžalovala z vraždy v souvislosti s výkonem služby. V žádném z dosavadních případů podle The Times policista nebyl uznán vinným. Soudní slyšení, které má začít 9. prosince, bude tentokrát ještě peprnější. Na vině je kvůli aktuálním sporům o zlepšení výbavy britských pochůzkářů.
Teroristi měli nože, já jen obušek
Britští pochůzkáři jsou s výjimkou Severního Irska tradičně vybaveni jen obuškem. Zbraně mají k dispozici jen policisté se zvláštním výcvikem. Tasery od roku 2007 mohou využívat i pochůzkáři, ovšem i k tomu potřebují zvláštní výcvik. Ze 123 000 policejních konstáblů ho v Anglii a Walesu má jen 17 000.
Nová ministryně vnitra Priti Patelová v září oznámila, že chce používání taserů rozšířit a vyčlenit na to 10 milionů liber. Důvodem je rostoucí kriminalita a zejména útoky nožem, jejichž počet je letos vůbec nejvyšší od roku 2010, kdy se tato statistika začala vést. Policejní unie Anglie a Walesu prohlásila, že tasery „chrání policisty, kteří nasazují své životy".
Rozšíření výbavy pochůzkářů je v Británii velkým tématem už roky. Požadavky na její vylepšení a dokonce rozšíření o střelné zbraně s ostrými náboji se naposledy nahlas ozvaly po teroristickém útoku v Londýně v červnu 2017, kdy neozbrojení policisté zasahovali v podstatě holýma rukama proti teroristům.
Jedním z nich byl i Wayne Marques, který se s obuškem v ruce vrhl do boje s trojicí teroristů s noži. Útok v londýnské čtvrti Borough Market Marcques přežil, ale vyvázl s vážným zraněním.
Ne všichni policisté taser chtějí
Loni podle ministerstva vnitra policie taser použila celkem v 17 100 případech. 85 % z nich ale skončilo tím, že policista na podezřelého taser jen namířil a dotyčný se poté, co na svém těle červené terčíky pocházející z mířidla uviděl, nakonec vzdal. K znehybnění elektrickým šokem tak došlo u asi 2 500 případů.
Za posledních 13 let v Británii v souvislosti s použitím taseru zemřelo 18 lidí. Proti širšímu zavádění elektrických paralyzérů je kromě lidskoprávních skupin i část samotných policistů. Například u londýnské policie jich s reformou nesouhlasí 20 %, oznámila to letos v září šéfka Metropolitní policie Cressida Dicková.
Podle studie londýnské policie a Cambridgeské univerzity může zařazení taserů do běžné výbavy policistů zvýšit riziko násilných konfrontací.