Hlavní obsah

Kdy na vás přijde řada s očkováním? Takhle vypadá detailní rozpis

Foto: Shutterstock.com

Postup vakcinace proti covidu bude vycházet z několika priorit. Jako první mají být naočkovány nejrizikovější skupiny.

aktualizováno •

Vláda dala v pondělí na stůl konečnou podobu metodiky plošného dobrovolného očkování proti covidu-19. Tentokrát obsahuje i detailní rozpis toho, v jakém pořadí budou různé skupiny obyvatelstva očkované.

Článek

Jedno se nemění: nejvyšší prioritu mají senioři nad 80 let. Těch je více než 400 tisíc a mají přidělené nejvyšší možné skóre 13. Vláda věří, že všechny z této skupiny, kdo o vakcínu projeví zájem, stihne naočkovat během ledna a února 2021.

Vyplývá to z očkovací strategie, která obsahuje řadu dokumentů a již má redakce Seznam Zpráv k dispozici.

Ve stejné prioritní skupině 1A, ale už s o něco nižším skóre 11, jsou zdravotníci a osoby podílející se na péči o covid-19 pozitivní pacienty, ale také lidé pracující na odběrových místech či s potenciálně infekčním materiálem. Do této kategorie spadá podle dokumentu asi 250 tisíc lidí.

Nově jsou v této skupině také studenti lékařských fakult či dobrovolníci a agenturní pracovníci podílející se na poskytování zdravotní péče či přímo na péči o covid-19 pozitivní pacienty. Také vybraní zaměstnanci Vězeňské služby a Ministerstva vnitra – podrobněji viz tabulka.

Foto: Seznam Zprávy

Během ledna a února chce vláda naočkovat nejvíce rizikové nebo ty, kdo o ně pečují.

V takzvané fázi 1A jsou pouze ti, kteří v hodnocení dosáhli rizikového skóre od 13 do 11.

Mezi ně spadá i personál domovů pro seniory, domovů se zvláštním režimem nebo domovů pro osoby se zdravotním postižením a odlehčovacích služeb, který přichází do přímého kontaktu s pacienty nebo klienty. Právo na přednostní vakcínu mají i vojáci, kteří pomáhají v sociálních zařízeních.

Nejvyšší prioritní skupinu potom uzavírají klienti domovů pro seniory a dalších institucí sociálních služeb, tedy i ti mladší 80 let.

Plán vlády je ambiciózní: během ledna a února chce naočkovat tuto skupinu 1A aktuálně čítající přibližně 750 tisíc lidí.

„Ukončení fáze 1A bude dosaženo za podmínky proočkování minimálně 70 % celkového počtu osob, nebo z důvodu jejich nedostatečného zájmu,“ píše se v materiálu.

Vakcína podle věku i zdraví

Jakmile vakcínu dostanou všichni zájemci z nejvyšší prioritní skupiny, chce vláda navázat takzvanou fází 1B, která má probíhat od února do června 2021. Počítá se s plným využitím už dříve avizovaného centrálního registračního systému, který se pro veřejnost rozjede 1. února (pro seniory nad 80 let už 15. ledna).

Priorita jednotlivých zájemců je stanovena na základě vyplnění registračního formuláře, který automaticky přiřadí rizikové skóre od 5 do 1. (Skóre 10 až 6 podle dostupných tabulek nedosahuje žádná z uvedených skupin.)

Foto: Seznam Zprávy

Pořadí bude záležet na věku, povolání či zdravotním stavu.

Lidé s přiděleným skóre jsou informováni, kdy zhruba by na ně měl vyjít termín očkování. Rezervace konkrétního termínu potom člověk provede na základě notifikačního kódu generovaného z Centrálního registračního systému, a to současně na oba termíny očkování. Počítá se s výpomocí praktiků i zapojením velkokapacitních očkovacích míst.

Nejvyšší rizikové skóre 5 mají ve druhé prioritní skupině lidé hospitalizovaní v zařízeních následné péče a lidé mezi 75 a 79 lety. Dále hospitalizovaní nad 65 let nebo s chronickými nemocemi. Ale také důležití zaměstnanci kritické infrastruktury.

O jeden bod nižší prioritu dokument dává seniorům mezi 70 a 74 lety a dalším chronickým pacientům, například těm se vzácnými genetickými onemocněními nebo oslabenou imunitou a těm, kdo o ně pečují.

Foto: Seznam Zprávy

Prioritní vakcínu mají dostat i akademičtí pracovníci nebo učitelé.

Skóre 3 mají senioři mezi 65 a 69 lety. O jeden bod níže jsou potom zařazeni pedagogičtí pracovníci, hasičský záchranný sbor či příslušníci policie.

Fáze 2 – „My ostatní“

Z dokumentu vyplývá, že celá tato prioritní skupina 1B čítá téměř 3,6 milionu lidí.

Od července by potom měla být očkována zbývající veřejnost – a začít tak fáze 2. S pokračováním vakcinace se přitom počítá až do roku 2022.

Jaký je aktuální stav očkování?

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) má Česko nyní objednány nebo domluveny vakcíny pro víc než 10 milionů lidí. „Cílem je mít v létě kolem pěti milionů očkovaných, to je kolem 60 procent dospělé populace,“ řekl ministr.

Zatím Česko z více než 100 tisíc přijatých dávek aplikovalo přibližně 40 tisíc. Očkovalo se výhradně látkou firem BioNTech a Pfizer, v úterý však má dorazit dalších 8000 vakcín firmy Moderna. Na konci ledna se od stejné firmy očekává ještě 12 tisíc dávek.

Ve fázi 2 už dojde i na mladší ročníky v dobrém zdravotním stavu, jejich pořadí už metodika žádným skóre ani prioritami neřeší. Očkování však podle plánů bude probíhat v maximálním počtu očkovacích míst i ve většině ordinací praktiků. V dokumentu se píše o využívání Centrálního rezervačního systému i „objednacích zvyklostí všeobecných praktických lékařů.“

Stát by měl i pro tuto fázi očkování zabezpečit více druhů očkovacích látek. Celá akce má končit postupnou úpravou počtu očkovacích míst podle poptávky.

„Fáze II končí dosažením cíle očkování populace ČR, tj. proočkováním minimálně 60 % z cílené populace. Očkování proti nemoci covid-19 se stane běžným druhem očkování, které bude probíhat standardním způsobem jako kterákoli jiná očkování proti infekčním nemocem,“ uzavírá strategie.

Doporučované