Článek
Malé Edě je pět a půl měsíce a nastal velký milník jejího života. Příkrmy.
Obvykle se začíná v době oběda zeleninou (to proto, aby se děti nerozmazlily sladkou chutí ovoce). Někdo začíná metodou BLW - tedy jídlem přímo do ruky miminka, někdo klasicky - tedy dušením a mixováním.
V takovém případě můžete jako první podávat dýni, cuketu, nebo mrkev. Doporučuje se jeden druh zeleniny zkoušet zhruba tři dny a teprve pak přidat další – kvůli alergiím. Silným alergenem jsou například rajčata - ty je proto dobré zařadit až později a zrádná může být i košťálová zelenina. Ta zase obsahuje hodně dusičnanů, a proto se u menších dětí vyplatí dávat ze skleničky, kde jsou normy kontrolované. Jinak se ale nebojte zkoušet nejrůznější druhy a kombinace - třeba patizon a černý kořen.
I pro příkrmy platí pár pravidel, například nesladit, nesolit, ani nijak nedochucovat.
Zhruba měsíc po zavedení zeleniny se přidává i maso - nejlépe s vysokým obsahem železa, a také ryby. A následně je čas i na ovocné pyré. Vždy je ale dobré držet se lokálních surovin. Tropické ovoce by děti neměly minimálně do roka (kromě banánů). A pokud nedáváte dítěti jídlo z kupovaných skleniček, nezapomeňte do jídelníčku postupně přidávat i potraviny obsahující lepek. Pro začátek stačí dvakrát až třikrát týdně nabídnout lžičku potraviny obsahující lepek - ať už ve formě rozvařených vloček, obilné kaše či kuskusu. Nebo nadrolený piškot.
Další díl Mamablogu přináší také vychytávky, které usnadní nejenom vaření pro děti, ale i jejich krmení.
Kdy jste začala s příkrmy u dětí vy? Dejte nám vědět prostřednictvím aplikace videokomentáře nebo na Instagramu @mamablog_eda.tob.