Článek
Více než 590 000 eur (15 milionů korun) už lidé přispěli do sbírky, kterou v noci na neděli vyhlásili němečtí televizní moderátoři Jan Böhmermann a Klaas Heufer-Umlauf prostřednictvím portálu YouTube na pomoc kapitánce zadržené lodi s uprchlíky Carole Racketeové. Ženě hrozí pokuta až 50 000 eur (1,3 milionu Kč) a trest až 15 let vězení za pašeráctví. Reakce na její chování se různí, část politiků ji považuje za hrdinku, někteří za zločince.
Populární němečtí moderátoři se ve videu na serveru YouTube pokusili vyburcovat spoluobčany k solidaritě s Racketeovou. „Událostmi posledních dní dosáhla tato nelidská, chladnokrevná a bezskrupolózní politika nového dna,“ uvedli moderátoři na Twitteru. „Kdo zachraňuje lidské životy, není zločinec,“ dodali a založili sbírku, z níž mají být hrazeny náklady na právní spory zachránců lidských životů. Sbírka má trvat do konce července.
Za německou lodní kapitánku se postavil například i německý prezident Frank-Walter Steinmeier, který ostře kritizoval italské úřady. Připustil, že mohou existovat předpisy pro to, kdy může loď zakotvit v přístavu. „Jenomže Itálie není ledasjaký stát. Itálie je uprostřed Evropské unie, je to zakládající stát Evropské unie. A proto smíme od země jako Itálie očekávat, že bude k takovému případu přistupovat jinak,“ řekl Steinmeier v rozhovoru pro televizi ZDF.
Německý ministr zahraničí Heiko Maas už v sobotu vyzval, aby se záchrana lidí na moři nekriminalizovala. Podle poslance protiimigrační strany Alternativa pro Německo Petra Bystroně je zadržení Racketeové „zcela normální postup“. „Je to obyčejná kriminálnice, kterou se levicové kruhy v Německu snaží stylizovat do role hrdinky,“ uvedl politik českého původu v rozhovoru s listem Die Welt.
Bystroň dal plně za pravdu italskému ministrovi vnitra Matteovi Salvinimu, který prohlásil, že srážka lodi Sea-Watch 3 s plavidlem finanční policie v lampeduském přístavu ukazuje, že je Racketeová zločinec. Už v sobotu ji označil za „bohatou, bílou Němku“, jejíž čin je srovnatelný s válečným aktem.
Salvini rovněž odmítl kritiku, kterou si vysloužil od svého francouzského protějšku Christophea Castanera. Podle toho je italská politika uzavřených přístavů v rozporu s námořním právem. „Doporučíme tedy jako cílové destinace Marseille a Korsiku,“ reagoval Salvini.
Samotná Racketeová své rozhodnutí vplout do přístavu obhajuje bezvýchodností situace. „Situace byla beznadějná. A mým cílem pouze bylo dostat na pevninu vyčerpané a zoufalé lidi,“ sdělila 31letá žena prostřednictvím svých právníků italskému deníku Corriere della Sera. Měla prý strach, že lidé na lodi začnou skákat do moře. „Protože migranti neumí plavat, byla by to sebevražda. Na palubě už u migrantů docházelo k sebepoškozování,“ řekla kapitánka.
Posádka lodi Sea-Watch 3 předem informovala italské úřady, že k přístavu zamíří. Těsně před zakotvením loď krátce blokoval člun italské finanční policie (GdF), nakonec se však loď s migranty dostala k molu. Na místě čekala policie, která kapitánku zatkla.
Loď Sea-Watch 3 nalodila 12. června u libyjských břehů 53 migrantů v nouzi, vstup na pevninu povolila Itálie od té doby jen 13 z nich, zejména dětem a těhotným ženám a lidem s vážnými zdravotními problémy.
Obtížná vyjednávání o dalším osudu migrantů vedla k tomu, že se pět evropských zemí v pátek nabídlo, že část zachráněných přijmou. Šéf italské diplomacie Enzo Moavero Milanesi v pátek oznámil, že pomoc nabídlo Finsko, Francie, Německo, Lucembursko a Portugalsko. Italská vláda lodi přesto neudělila povolení k zakotvení.