Článek
Mary Trumpová, John Bolton, Sarah Sandersová, Michael Cohen… a mnoho dalších. Co mají tito lidé z různých koutů americké společnosti společného? Tak či onak mají blízko k Donaldu Trumpovi. A napsali o něm paměti.
Před týdnem vyšel nejčerstvější přírůstek do memoárové kategorie. Bývalý osobní právník amerického prezidenta Michael Cohen se vypsal ze svých zážitků s Trumpem v knize Disloyal, tedy Neloajální. Cohen byl vůči Trumpovi loajální poměrně dlouhou dobu, takže když přešel na druhou stranu řeky a začal Trumpa kritizovat, měl očividně poměrně nabito.
V hutné knize popisuje třeba údajné sexistické i rasistické chování svého bývalého šéfa. Zmiňuje i takzvané gangsterské praktiky, kterými třeba Trump zastrašuje novináře. A popisuje třeba i obdiv, který prezident chová vůči svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi.
Dalšími – asi ještě třaskavějšími – paměťmi je také nedávno vydaná kniha Too Much and Never Enough: How My Family Created the World's Most Dangerous Man (Příliš mnoho a nikdy dost: Jak moje rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže světa) od Mary Trumpové, tedy neteře současného amerického prezidenta.
Poslechněte si další díly Checkpointu
„Celý žánr memoárů je problematický tím, že je celý takový kluzký, slizký a neuchopitelný,“ zamýšlí se nad žánrem literární vědec Petr A. Bílek: „Říká nám, že čteme pravdu, že se tam nelže, ale zároveň každé psaní obnáší ne přímo lhaní, ale určitou výběrovost – já volím slova,“ říká v Checkpointu.
„Kim Čong-un po tobě jel“
S blížícími se prezidentskými volbami vycházejí různé autobiografické publikace. Spousta protitrumpovských, ale i ty napsané prezidentovými příznivci. Třeba bývalá mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová také velmi nedávno vydala svoje vlastní paměti. Sandersová byla loajální zaměstnankyně, která ve funkci vydržela dva a půl roku. Když odcházela, Trump ji označil za mimořádně nadanou osobu, která by měla kandidovat na guvernérku domovského Arkansasu.
Ona sama o Trumpovi běžně mluví v samých superlativech. Svou memoárovou knihu pojmenovala Speaking for Myself. Faith, Freedom, and the Fight of Our Lives Inside the Trump White House (Mluvím za sebe. Víra, svoboda a boj za naše životy uvnitř Trupova Bílého domu) a popisuje v ní například setkání se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. „Kim Čong-un po tobě jel. No jel! Měla by ses obětovat pro svou zemi a jet s ním do KLDR,“ cituje Sandersová Donalda Trumpa.
I handle Fake News the same way I handle my kids at home...
— Sarah Huckabee Sanders (@SarahHuckabee) September 8, 2020
Grab your own copy of my new book at https://t.co/NpuyebjBHb pic.twitter.com/LaEsiXsjnt
„Memoáry nabízejí pohled do kuchyně, do ložnice. Podstata autobiografického psaní je, že stírá hranici mezi soukromým a veřejným,“ vysvětluje Petr A. Bílek.
„Na to my nejsme běžně zvyklí, snadno a ochotně tomu podléháme. Vnímáme, že jsme pozváni do toho světa, myslíme, že je to svět, jaký opravdu je, a nedochází nám, že i tady se ocitáme v teráriu, v expozici, že ta pozvánka do soukromého života je vždycky naaranžovaná,“ zdůvodňuje v Checkpointu literární vědec oblíbenost žánru u čtenářů.
Co je memoár za žánr a v čem jsou jeho úskalí? Proč je lidé tak rádi čtou? Jakou tradici mají v USA politické memoáry? A vzpomínají v knihách i čeští politici? Téma pro aktuální podcast Checkpoint, který si můžete pustit nahoře v přehrávači nebo v podcastových aplikacích.
Checkpoint
Čtvrthodinka o světovém dění s Jolanou Humpálovou (@Jolana_H) a Evou Soukeníkovou (@eva_souk). Každý čtvrtek na Seznam Zprávách, ve Spotify, v Apple Podcasts a dalších aplikacích.
Archiv všech dílů Checkpointu najdete tady, ostatní podcasty Seznam Zpráv zde. Svoje tipy, postřehy, nápady i připomínky nám pište na audio@firma.seznam.cz.
O Checkpointu na sociálních sítích pište s hashtagem #Checkpoint_JolEva.