Článek
Podíl lidí bez práce byl v říjnu opět rekordně nízký – 2,8 procenta. Jde o nejnižší míru nezaměstnanosti ve statistikách Úřadu práce. Stejný úřad ale zveřejnil i daleko méně radostný údaj. Značný podíl lidí bez práce je v exekuci.
„Skutečně každý čtvrtý uchazeč o zaměstnání má exekuci, celkové číslo je 48 tisíc,“ řekla Kateřina Sadílková, generální ředitelka Úřadu práce. A dodala, že exekuce představuje významnou bariéru na trhu práce.
Lidé v dluzích v České republice paradoxně ztrácí motivaci pracovat. A to i přesto, že nabízená mzda roste. Lidem v exekuci totiž zůstane jen nezabavitelná část a ta příliš nereflektuje jestli pracují nebo ne.
„Bez manželky a bez dětí člověk v exekuci s pohledávkami třeba u státu, dluží například zdravotní pojišťovně nebo za poplatky u soudu, tak si může vydělat jen mezi sedmi až devíti tisíci korun,“ říká Pavla Aschermannová, garantka programu zadluženosti v obecně prospěšné společnosti Rubikon centrum. Lidem v exekuci tak zůstane částka, se kterou zejména ve větším městě nejde vyžít.
A co víc, zatímco když lidé s exekucemi zůstanou bez práce, dostanou k nezabavitelné části ještě různé dávky, pokud ale vyrazí do práce, nemají na ně nárok.
„Dávky se vypočítají ze mzdy před exekuční srážkou. Oni nedostanou nic navíc a ještě díky vysoké mzdě přijdou o nárok na příspěvek na bydlení a na další dávky,“ vysvětluje Daniel Hůle z Člověka v tísni.
Podle odborníků proto v určitých situacích zadlužení lidé nemají jinou možnost než si přivydělávat nelegálně, nebo z pohraničí vyrážet za prací do ciziny.
Přitom pracovníci v Česku kriticky chybí. V říjnu hlásily firmy na Úřad práce bezmála 317 tisíc volných pracovních míst. Nezaměstnaných v říjnu bylo 215 622.