Článek
Každá třetí ulovená ryba se nedostane na talíř. Rybáři ji buď kvůli nevyhovujícímu druhu nebo velikosti hodí mrtvou zpět do moře, nebo nemají dostatečné vybavení a znalosti k tomu, aby ji udrželi čerstvou do doby, než se dostane k zákazníkovi, a tak se zkazí. Na plýtvání poukazuje pololetní zpráva o stavu světového rybolovu Organizace pro výživu a zemědělství spadající pod OSN, o které informoval zpravodajský server The Guardian.
„Plýtvání jídlem na hladovějící planetě je šokující. Fakt, že jedna třetina všech chycených ryb končí jako odpad, je obrovský důvod k obavám o světové potravinové zabezpečení,“ uvedl Lasse Gustavsson, šéf neziskové organizace Oceana v Evropě.
Podle zprávy je současná produkce ryb kvůli umělému chovu na rekordní úrovni, mnoho druhů je však ohroženo nadměrným rybolovem. Přispívá k tomu nárůst cíleného obhospodařování vodních ploch, ze kterého pochází více než polovina všech konzumovaných ryb na světě.
„Známe situaci a máme řešení: nastavit limity a ukončit ilegální a ničivý rybolov. Chybí nám politická akce,“ okomentoval problém nadměrného rybolovu Gustavsson.
Hospodářský chov ryb ohrožuje divokou populaci a způsobuje znečištění. Krmivo pro ně se totiž často vyrábí z volně žijících druhů, jako jsou například ančovičky nebo sardinky.
Rybí farmy budou podle odhadů organizace dále expandovat. V roce 2030 má konzumace ryb stoupnout o dalších 20 %, aby zajistila výživu rostoucí světové populace.
Světový rybolov zaměstnává 60 milionů lidí s celkem 4,6 miliony rybářských plavidel. Ryby jsou zásadním zdrojem výživy pro miliardy lidí na Zemi.