Článek
Dvě hlavní postavy ve vazbě, dalších devět lidí stíhaných, úplatky v hodnotě 9,5 milionu.
Bobtnající korupční kauza kolem pražských nemocnic, kterou minulý čtvrtek spustili detektivové zatýkáním a domovními prohlídkami, stojí podle zjištění Seznamu na odposleších.
Policistům se je podařilo – podobně jako například v případu Davida Ratha – namontovat přímo do kanceláří hlavních dvou aktérů: severočeského podnikatele Tomáše Horáčka a Andrey Vrbovské, někdejší ředitelky Nemocnice Na Bulovce.
Právě v kancelářích se odehrávala část rozhovorů, jimiž policisté podpírají obvinění, že Horáček a Vrbovská cíleně zmanipulovali dvě zakázky.
První na cateringové služby pro Nemocnici Na Františku (s odhadovanou cenou kolem 40 milionů), druhou na úklid v Nemocnici Na Bulovce (za 149 milionů). Aby zvítězily předem domluvené firmy, měly zajistit úplatky ve výši 4,5 milionu, respektive 5 milionů.
Obviněný ředitel rezignoval
V kavárně na Smíchově
Policisté se ke skupině dostali podle informací Seznamu v červenci roku 2016 v kavárně CoffeeDay na pražském Smíchově v souvislosti s prvním tendrem na stravovací služby Na Františku. Horáček tehdy přes Vrbovskou kontaktoval Vladimíra Staňka, jednatele společnosti Aramark, která se do soutěže hlásila.
Horáček navrhl, že dokáže zařídit vítězství Aramarku, ale že za to požaduje úplatek 4,5 milionu, který – jak stojí v policejních dokumentech – má být rozdělen mezi ředitele Nemocnice Na Františku a další osoby mající vliv na zadání zakázky a chod nemocnice.
„Když Vladimír Staněk poskytnutí úplatku odmítl, vyzval jej Bc. Tomáš Horáček, aby si to ještě rozmyslel, neboť v takovém případě měly být podmínky spolupráce omezené a společnost Aramark měla mít problém zakázku pro Nemocnici Na Bulovce získat, neboť v případě zadávacího řízení by pro něj nebylo problém nechat nastavit kvalifikační podmínky tak, aby je společnost Aramark nebyla schopna splnit," popsali kriminalisté.
Pokusili se uplatit šéfa stravovací firmy, ale narazili
Odmítl úplatek a šel na policii
Manažer Staněk si příběh nenechal pro sebe – hned kontaktoval policii, která pak zaznamenala, jak Staněk znovu oznamuje večer Horáčkovi, že o korupční nabídku nemá zájem.
„Společnost Aramark je americká společnost a má vysoký etický standard. A to je vše, co k tomu můžu říct,” řekl Seznamu jednatel Staněk.
Nemocnice Na Františku pak raději zakázku zrušila a vypsala o několik dní později novou. Model se opakoval: Horáček se spojil s Antonínem Tvrdoněm, obchodním ředitelem známé společnosti Eurest (dnes Compass Group).
Ve hře byl tentokrát pětimilionový úplatek. S tím, že trio Horáček, Tvrdoň, Vrbovská sepíše podmínky soutěže tak, aby nikdo jiný vyhrát nemohl. Stalo se. Jenže schválení rozpočtu zakázky navýšeného o pět milionů (aby úplatek firma nemusela dávat ze svého) nakonec neprošel přes radní Prahy 1, kteří jsou zřizovateli nemocnice.
Přibyly další obviněné
Podobná situace pak nastala při další, loňské zakázce za 149 milionů na úklidové služby na Bulovce. Také tady se jeden z manažerů firmy, jež se o zakázku ucházela a dostala korupční nabídku, obrátil na policii. Policisté se tak mohou opřít také o jeho svědectví.
Zakázku nakonec, jak jako první informoval server iRozhlas.cz, skupina ovlivnila ve prospěch společnosti TSB. Smlouva ale dodnes není uzavřená, protože neúspěšný uchazeč se obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Seznamu se také podařilo zjistit jména dalších dvou lidí, kteří v případu vystupují v roli obviněných.
Je to advokátka Šárka Krygolová, která se podle dokumentů policie podílela na údajně zmanipulované zadávací dokumentaci k tendru na úklidové služby na Bulovce. Další obviněnou je právnička Kateřina Koláčková ze společnosti, která se zabývá veřejnými zakázkami.
Razie v pražských nemocnicích
Advokát: žádost o úplatek se neprokáže
Podnikatel Horáček, jedna z hlavních postav případu, sedí stejně jako exředitelka Bulovky Vrbovská od víkendu ve vazbě.
„Tu kauzu vnímá velmi úkorně, protože má čtyřletého syna. Má za to, že rozsah obvinění neodpovídá skutečnosti. V řadě případů mám za to, že se žádost o úplatek neprokáže," řekl Horáčkův obhájce Jiří Teryngel.
Podle Teryngela se tohoto případu dotýká obecný problém se zakázkovým zákonem, který podle advokáta nutí dodavatele, aby uzavřel smlouvu s firmou, o níž předem ví, že neodevzdá dobrou práci. A to jen proto, že zkrátka vyhrála v tendru – například kvůli nízké ceně.
„Podle mých zkušeností není výběrové řízení, aby nebylo cinknuté. Takže zákonodárce by se měl zamyslet nad úpravou zákona o veřejných zakázkách, protože trestním postihem se nic řešit nedá," dodal Teryngel.
Sestra nemá na kraj žádný vliv, řekla hejtmanka
Ve středních Čechách klid
Všechna aktuální obvinění se podle informací Seznamu týkají pouze dvou zmíněných nemocničních zakázek v Praze.
Policisté totiž zároveň minulý týden provedli domovní prohlídky v dalších nemocnicích a sociálních ústavech ve středních Čechách. Mimo jiné byli také u sestry středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové z hnutí ANO.
Jermanová v pondělí uvedla, že její sestra Pavlína Kuncová vystupuje v případu jen jako svědek. Prohlásila, že nemá žádný vliv na politiku kraje ani na jeho zakázky.