Článek
Stručně
H-System byl stavební projekt stejnojmenné společnosti, který v roce 1997 zkrachoval. Sliboval výstavbu levných bytů a rodinných domů v obcích kolem Prahy (Horoměřice, Statenice, Lichoceves a Velké Přílepy). Ve výsledku však domy získalo jen 34 zákazníků. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu asi o miliardu korun. Firma v roce 1998 upadla do konkurzu, do kterého se přihlásilo přes 500 pohledávek převyšujících dvě miliardy korun. Majoritní akcionář H-Systemu Petr Smetka si za vytunelování společnosti odpykal 12 let ve vězení.
V čem byl případ důležitý
Smetkovi a spol. se podařilo přesvědčit ke spolupráci s H-Systemem tolik klientů i proto, že projektu dodala důvěryhodnost podpora politiků – z ODS a ČSSD. Na Smetkově výplatní listině prokazatelně byla někdejší pravá ruka současného prezidenta Miloše Zemana – Miroslav Šlouf. V čem byl případ ještě přelomový: Poprvé se ukázalo, jak lze účinně schovat peníze před policií. Jak popsal analytik Seznam Zpráv Adam Junek: „Lidé z vedení H-Systemu už tehdy uměli využívat skořápkových firem a offshorových destinací. A peníze prostě někam odpluly. Policie to nikdy nedošetřila. A vzhledem k tomu, že jde o takto staré operace, nepůjde to dohledat třeba ani v rejstřících kyperských či jiných daňových rájů.“
Detailně
Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun.
H-System rozsudek
Soudy ještě v roce 2019 řešily situaci lidí z družstva Svatopluk. Družstvo utvořila část klientů poškozených z kauzy H-System, kteří se rozhodli investovat další peníze (vedle těch odevzdaných Smetkovi a spol.) a domky dostavět na vlastní náklady. Neměli ovšem souhlas konkurzního soudu.
Na podzim 2019 Ústavní soud potvrdil, že lidé na domky nemají právo. A naopak, že konkurzní správce H-Systemu Josef Monsport smí nemovitosti (spadající do konkurzní podstaty ve prospěch všech věřitelů) nechat odhadnout a prodat. Ústavní soudci ve verdiktu z 1. října 2019 zmínili, že skutečnost, že jim domy nepatří, byla lidem známá minimálně od roku 2008.
Kam vytunelované peníze zmizely, není zřejmé. Část z nich odplula do skořápkových firem a podle zjištění Seznam Zpráv se to děje i v rámci dělení peněz v konkurzu. Výnosy z rozprodeje majetků, který ve zkrachovalé firmě zůstal, se rozdělovaly už dvakrát. V letech 2011 a 2014. Mezi podvedené klienty, firmy, kterým H-System nezaplatil, a banky se dělilo celkem 180 milionů korun. Lidé, již investovali v průměru milion korun, tak viděli jen zlomek. Peníze však neputují jen k podvedeným lidem. Mezi věřiteli jsou totiž přihlášeny i firmy s nejasnými vlastníky.