Článek
Případ vstoupil do povědomí Čechů jako „Kauza Barnevernet“. Což je instituce, která v Norsku zajišťuje sociálněprávní ochranu nezletilých dětí a mládeže.
Krajský soud řešil odvolání po rozhodnutí hodonínského okresního soudu z března 2018. Hodonínský soud tehdy potřetí zastavil řízení, v němž se Michaláková domáhala vrácení svých dětí do péče prostřednictvím českých soudů. Prvoinstanční soud norská rozhodnutí označil za dostatečná s ohledem na to, kde chlapci mají obvyklý pobyt.
Chalánková uvedla, že odvolací soud opětovně potvrdil, že bez ohledu na obvyklý pobyt dětí mají o věci rozhodovat české soudy, protože nezletilé děti mají české státní občanství a norské rozsudky nejsou v ČR závazné. Krajský soud v Brně také podle senátorky nařídil, aby věc v dalším řízení projednal a rozhodl jiný soudce. Soudkyně, která měla věc na starosti, podle odvolacího soudu opakovaně nerespektovala závazný právní názor nadřízeného soudu.
Odebrání dětí a Evropský soud.
„Aktuální rozhodnutí soudu by si měli přečíst zejména zástupci Úřadu pro mezinárodně právní ochranu dětí. Ti se vytrvale snaží prosadit, aby české děti žijící v zahraničí neměly nárok na českou soudní ochranu. Dokonce s tímto stanoviskem v minulosti házeli rodině klacky pod nohy,“ uvedla Chalánková.
Norská sociální služba odebrala rodičům chlapce na jaře 2011, a to kvůli podezření ze zneužívání, zanedbávání a týrání. To se nepotvrdilo, soud ale považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Před pěti lety norské úřady zbavily Michalákovou rodičovských práv k oběma synům, otci práva ponechaly. Matka s následnými odvoláními neuspěla. V roce 2017 se obrátila se stížností na Norsko na Evropský soud pro lidská práva.