Článek
Česko se ocitlo v roce 2050, ale není o co stát. Sucho, jaké nyní hlásí vědci, vodohospodáři a další profese závislé na vodě, mělo v našich zeměpisných šířkách nastat až za třicet let, v polovině tohoto století.
Jenže vody v podzemí i na povrchu ubývá rychleji, než jak varovaly původní, deset let staré prognózy.
„Možná jsme to viděli v nějakých filmech, ale už to prožíváme. A nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl změnit,“ prohlásil ministr životního prostředí Richard Brabec na konferenci Ochrana vody v přírodě.
Přijdeme o jaro a podzim
Klimatologové už to vědí a jejich výpočty nelžou. V příštích letech se zkrátí jaro a podzim, srážky budou více přívalové. Nic moc, pokud jde o doplňování hubených zásob podzemní vody, a ještě hůř pro zemědělce, energetiky nebo rejdaře.
Ale přijdou i škody, které dnes mylně považujeme za nemožné: developeři narazí na situaci, že jejich nové domy nebude možné připojit na vodu (nebude jí dost), umělé zasněžování svahů bude zakázáno a vlekaři přijdou o podstatné části sezóny.
Rozsah takzvaného zemědělského sucha v Česku se za poslední měsíc trvale zvětšuje. Sucho zasáhlo v podstatě celou zemi. Třemi nejhoršími stupni sucha ze šesti trpí již téměř polovina území, napsala agentura ČTK s odvoláním na projekt InterSucho.
Nejhůř je na střední a jižní Moravě, v Poohří a Polabí. V polovině dubna situace ještě není tak viditelná, protože zatím všechno nevyrostlo. Riziko, že porostům sucho během příštích týdnů a měsíců uškodí, je ovšem největší za poslední roky.
Za poslední měsíc minimálně pršelo a s výjimkou několika posledních dní jsou i nadprůměrné teploty. „Pro toto období jsou přitom typické četnější srážky, proto se sucho proti průměru tak rozmáhá,“ řekl Miroslav Trnka z InterSucha. „Někteří zemědělci na jižní Moravě už dopady hlásí a v Poohří je hlásí již od podzimu, protože tam voda chybí dlouhodobě,“ doplnil.
Úroda o 40 procent nižší
Kvůli suchu se sníží výnosy zemědělců. Ve více než 20 okresech je předpokládají nižší o deset až 30 procent, v okresech Louny, Most a Prostějov hlásí extrémní poškození porostů a snížení o více než 40 procent.
Situace je letos velmi podobná té, jaká panovala na jižní a střední Moravě v roce 2012. Tehdy se nejen v médiích, ale i mezi vědci a zemědělci mluvilo a psalo o katastrofálním suchu.
Premiér Andrej Babiš radí regionálním samosprávám nečekat na pomoc od státu a přijmout opatření k odpovědnému nakládání s vodou. Nečekejte na pokyny od vlády, vyzval Babiš hejtmany a starosty na zmíněné konferenci Ochrana vody v přírodě.
Vláda v tomto týdnu schválila návrhy na zahájení prací na obnově vodních toků v povodí Rakovnického a Kolešovického potoka na Rakovnicku, v jednom z nejvíce postižených regionů Česka. V následujících letech by za první fázi přípravy staveb přehrad Senomaty, Šanov a Kryry měl stát zaplatit 554 milionů korun.
Loňský rok byl podle údajů z pražského Klementina nejteplejší od roku 1775, kdy zde začalo soustavné měření teplot. Průměrná teplota za rok 2018 dosáhla 12,8 stupně, což je o 3,2 stupně více než průměr za roky 1775 a 2014, tedy za více než dvě století.
Není důvod se domnívat, že letošek bude jiný, upozorňují meteorologové.