Článek
Španělská i zahraniční média popisují dění po referendu jako největší politickou krizi ve Španělsku za několik dekád. Místní obyvatelé v rozhovorech přiznávají, že volby a hlasování o nezávislosti rozdělily rodiny i nejbližší přátele.
„Nervy jsou na pochodu, to téma se neustále řeší. Kvůli svým názorům jsem přišla o nejbližší přítelkyně a svědkyně z mé svatby,“ říká podporovatelka sjednocené země a kandidátka Partido Popular Irene Pardo Romera v rozhovoru natočeném v Barceloně.
Zastánci nezávislosti podle ní tvrdí nepravdivé věci. Řadě podporovatelů sjednoceného Španělska také vadí to, že politici řeší už mnoho let nezávislost, ale již nezbývá čas na skutečné problémy. V zemi panuje vysoká nezaměstnanost, podle místních se děti učí ve špatných školách a prodlužují se čekací lhůty v nemocnicích.
Podporovatelé separatistických stran naopak argumentují, že Katalánci doplácí na rozhodnutí centrální vlády v Madridu. Velké emoce vzbudil i zákrok policistů proti voličům během říjnového referenda a následné zatčení některých politiků.
„Policie zbila mého bratra. Lidé mezi sebou diskutují, ale věřím, že se situace uklidní a nedospěje to k nějakému většímu konfliktu,“ vysvětluje student univerzity v Gironě a podporovatel odtržení Katalánska Joan Alemany Royo.
Podaří se uklidnit situaci a emoce v zemi? Podle čeho se Katalánci rozhodují ve volbách? Podívejte se na rozhovory Filipa Horkého, který se štábem zůstává na místě a přinese informace i v dalších dnech.