Článek
O záměrech Armina Lascheta dnes s odvoláním na zdroje napsal na svém webu deník Handelsblatt, podle kterého tento požadavek jednomyslně podpořilo tamní zemské vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU).
Lascheta, který je vedle premiérského úřadu zároveň předsedou CDU, v křesle šéfa zemské vlády v Severním Porýní-Vestfálsku podle serveru vystřídá Hendrik Wüst.
CDU/CSU v nedělních parlamentních volbách skončila druhá za sociální demokracií (SPD), Laschet ale stejně jako jeho sociálnědemokratický konkurent Olaf Scholz usiluje o získání kancléřského křesla.
Výměna na premiérském postu není překvapivá, protože podle zemské ústavy Severního Porýní-Vestfálska by Laschet musel nejpozději do ustavujícího zasedání nového Spolkového sněmu úřad opustit. To bude 26. října. Laschet ale ještě v pondělí na tiskové konferenci řekl, že premiérem prozatím zůstane.
V pondělí ale zemské vedení CDU jednomyslně vyslovilo přání rychlé premiérské výměny, což Laschet také podpořil, uvedl Handelsblatt, podle kterého chce kancléřský kandidát již o nastávajícím víkendu proces výměny řídit.
Zelení chtějí za vicekancléře Habecka
Pokud Zelení usednou v budoucí německé vládě, jak se všeobecně předpokládá, bude v ní udávat tón nikoli kancléřská kandidátka této ekologické strany Annalena Baerbocková, ale její spolupředsednický kolega Robert Habeck. Právě on by podle informací deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) měl získat vicekancléřský post.
Zelení do voleb vstupovali s velkými ambicemi, otevřeně se s kandidátkou Baerbockovou ucházeli o kancléřský úřad. Tu jako svou volební lídryni nominovali v dubnu, kdy Habeck její kandidatuře ustoupil. Zelení poté stáli několik týdnů na vrcholu popularity, kdy byli podle průzkumů nejsilnější stranou v Německu. V neděli ale strana skončila třetí se 14,8 procenta hlasů, což byl sice doposud nejlepší výsledek, ale hluboce zaostal za původními očekáváními.
Baerbockovou doprovázelo několik skandálů týkajících se zkrášlení životopisu, nepřiznaných stranických vánočních bonusů či obvinění z plagiátorství při psaní knihy. Ránou pro stranu bylo i to, že kvůli vnitrostranickým sporům byla vyloučena její kandidátní listina v Sársku.
Po volbách Baerbocková přiznala, že výsledek nebyl takový, jaký strana očekávala. „Nedosáhli jsme toho kvůli vlastním chybám, kvůli mým vlastním chybám,“ řekla k výsledku. Nyní se podle informací FAZ do popředí dostane Habeck, který již začal sestavovat tým pro sondovací vyjednávání. Habeck již také hovořil s představiteli ostatních stran.
V německých volbách vyhrála sociální demokracie (SPD) kancléřského kandidáta Olafa Scholze a na druhém místě skončila konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který chce rovněž Německo vést. Pro sestavení vlády ale oba potřebují podporu Zelených a také svobodných demokratů (FDP). Šéf liberální strany FDP Christian Lindner již před volbami prohlásil, že v případě koalice tří politických formací bude mít Německo dva vicekancléře.
V nedělních parlamentních volbách v Německu se do Spolkového sněmu dostali poprvé kandidáti, kteří se během kampaně otevřeně hlásili k transgenderové identitě. Německé sdružení transgenderových osob Bundesverband Trans* to považuje za historický okamžik a uvádí, že doposud v Spolkovém sněmu zasedala jen jedna trans osoba, která se ke své identitě přihlásila až během funkčního období.