Článek
„Zdůraznil jsem panu viceprezidentovi, že existují opravdu výrazné obavy mnoha Kanaďanů ohledně nových protipotratových zákonů, které prošly v několika amerických státech,” uvedl Trudeau po setkání s Pencem. Před schůzkou se na tiskové konferenci nechal slyšet, že téma rezonuje i v Kanadě. „Samozřejmě mě znepokojuje omezování ženských práv, které můžeme sledovat u konzervativních hnutí v Kanadě, Spojených státech i celém světě.“
Na problematiku potratů se oba politici dívají zásadně jinak. Mike Pence je jeden z nejvýraznějších zastánců protipotratových zákonů ve své Republikánské straně. V Trumpově administrativě také prosazuje pozici právníků, kteří se na téma potratů specializují.
Oproti tomu kanadský premiér Trudeau zastává přesně opačný názor. Není ani proti tzv. pozdním potratům, tedy těm, které se uskuteční okolo 21. týdne těhotenství. K právu ženy na volbu se vyjadřuje konzistentně. Už v roce 2014 například tweetoval, že dny, ve kterých staří pánové rozhodují o tom, co má žena dělat se svým tělem, jsou pryč.
The days when old men get to decide what a woman does with her body are long gone. Times have changed for the better. #LPC defends rights.
— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) September 18, 2014
Potraty v Kanadě jsou dostupné ve státních i soukromých nemocnicích. Ve většině případů náklady pokrývá pojišťovna.
Zájem kanadského premiéra o americké zákony jsou součástí jeho domácí politiky. Trudeau se nesouhlasem se sousedním státem vymezuje i vůči konzervativním názorům jeho politických oponentů. Na podzim se v Kanadě konají volby a lídr konzervativců Andrew Scheer opakovaně prohlásil, že hodlá potratové téma otevřít.