Článek
Kanada podpoří Spojené státy a souhlasí s tím, aby bylo zahájeno řízení o vydání finanční ředitelky čínské společnosti Huawei Meng Wan-čou do Spojených států. Soud s představitelkou Huawei začne ve Vancouveru 6. března.
Rozhodnutí kanadského ministerstva spravedlnosti bylo nutným formálním krokem k tomu, aby mohlo takzvané extradiční řízení proti šéfce firmy Huawei začít. Její trestní stíhání požadují Spojené státy. Obviňují ji z podvodů a údajného porušení sankcí USA vůči Íránu.
„Extradiční řízení není soudní proces a jeho verdikt neurčuje vinu či nevinu,“ uvedlo ministerstvo spravedlnosti ve svém prohlášení podle serveru BBC. „Pokud bude osoba nakonec vydána z Kanady, aby čelila trestnímu řízení v jiné zemi, bude mít i v této zemi soudní proces,“ dodalo.
Čínské velvyslanectví v hlavním kanadském městě Ottawě uvedlo, že je s rozhodnutím Kanady „naprosto nespokojené“. Naznačilo také, že se jedná o „politické pronásledování“ a požaduje propuštění Meng Wan-čou.
Meng, která je rovněž dcerou zakladatele firmy Žen Čeng-feje, zadržela kanadská policie loni v prosinci na žádost USA. Američané tvrdí, že Meng vydávala společnosti Huawei a Skycom za dvě oddělené firmy, ačkoli Spojené státy je považují za jednu. Díky tomu pro společnost zajistila přístup k íránskému trhu v rozporu s americkými sankcemi.
Pokud soud bude s vydáním Meng do USA souhlasit, může trvat několik let, než se tak skutečně stane, neboť představitelka Huawei bude mít opakovaně příležitost se odvolat. Případ každopádně zkomplikoval také vztahy Ottawy s Pekingem, která požaduje návrat Meng do vlasti.
Spojené státy v lednu podaly téměř dvě desítky obvinění proti Huawei, druhému největšímu výrobci smartphonů na světě a proti Meng vydaly oficiální žádost o její vydání. Viní ji z bankovních podvodů, bránění spravedlnosti a krádeže technologií. Huawei i jeho šéfka obvinění odmítají.