Článek
Čekají vás v blízkých týdnech testy CERMAT? Přípravu se nevyplácí podcenit. Testová zadání jsou specifická a záznamový arch je třeba vyplnit správně. Seznam Zprávy sepsaly v otázkách a odpovědích praktické rady, které vám v testech pomohou získat co nejvíce bodů.
Před zkouškou: Jak se na přijímačky připravit?
Úspěšné zvládnutí přijímacích zkoušek často závisí nejen na znalostech, ale i na správné přípravě. Jak tedy na to, aby učení bylo efektivní a zvládnutelné?
Seznamte se s testy předem
Přijímačky na střední jsou pro většinu žáků první velkou zkouškou zodpovědnosti. Proto je dobré udělat si plán a začít s přípravou s předstihem.
Testy CERMAT jsou odlišné od těch, na jaké jste byli doposud na základní škole zvyklí. Doporučujeme se proto podívat na testy z minulých let a postupně si je projít. Typy úloh se často opakují a postup, který vás dovede ke správnému řešení, zůstává stejný. Na webu Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání naleznete všechny testy z českého jazyka i matematiky, u všech vzorových testů navíc najdete i klíč a průvodce řešením.
Kolik času na CERMAT testy mám?
Čas u CERMAT testů hraje důležitou roli. Na vyplnění testů z českého jazyka a literatury máte 60 minut a na test z matematiky 70 minut. Pokud si nebudete nějakou otázkou jisti, přeskočte ji a v případě zbývajícího času se k ní vraťte.
Vzhledem k množství otázek a typu úloh doporučujeme trénovat vyplňování testů doma na čas. Trénujte a dělejte si poznámky u toho, kolik vám jednotlivé úlohy zaberou času. Postupně budete zjišťovat, zda se zlepšujete a kolik času na určité úlohy potřebujete.
Tip redakce: U přijímacích zkoušek u sebe nesmíte mít mobilní telefon nebo chytré hodinky ani kvůli kontrole času. Analogové jsou však při zkoušce povoleny. Pokud nejste zvyklí je používat, zaměřte se během přípravy i na to.
Zdravý přístup k učení
Nepodceňujte zdravý životní styl. Pohlídejte si, abyste měli pravidelný spánek, zdravou stravu a fyzickou aktivitu. Během učení si dělejte pravidelné pauzy proložené pohybem. I obyčejné protáhnutí, krátká procházka po pokoji nebo malá svačinka či sklenka vody dokážou zázraky. Učení bez přestávky mozek pouze unaví a k dobrým výsledkům nepovede.
Zaměřte se na to, co vám nejde
Úlohy, které vám jdou, nemusíte procvičovat tak často, občas se k nim ale vraťte. Pozornost zaměřte především na typy úloh, kterým nerozumíte. Pokud úlohu nechápete ani s klíčem, nestyďte se poprosit o pomoc rodiče, staršího sourozence, spolužáka nebo učitele.
Pokud v okolí není nikdo, kdo by vám s CERMAT testy a přípravou na ně pomohl, na internetu najdete řadu společností, které se přípravě na přijímačky na střední školy věnují. Mnoho z nich má navíc výuku postavenou na online bázi, a tak nemusíte nikam dojíždět.
Udělejte si představu o potřebném výsledku
Podívejte se, kolik bodů získal poslední přijatý žák z minulého roku ve škole, na kterou se hlásíte. U CERMAT testů není uvedena žádná minimální bodová hranice, kterou je potřeba překonat. Jde pouze o to, nasbírat více bodů než ostatní.
Den D: Na co dát pozor?
Samotný den konání přijímacích zkoušek je pro mnoho studentů stresující a plný očekávání. Aby vše proběhlo co nejlépe – od ranní přípravy až po samotný průběh zkoušky –, vyplatí se zjistit si předem, co vše vás vlastně čeká.
Jak zvládnout stres?
Při jakékoli zkoušce dokáže stres pořádně zamávat s psychikou a soustředěním, snažte se mu proto nepodlehnout. Místo toho se zhluboka nadechněte a představte si, že jde jen o běžný tréninkový test, na který jste doposud byli zvyklí. Nezapomeňte, že na oba testy máte dva pokusy a na vaši budoucí školu se posílá pouze ten lepší výsledek.
Jak správně vyplnit záznamový arch?
Ačkoli se to zdá jako samozřejmost, správné vyplnění záznamového archu je klíčovým krokem k úspěchu a mnoho žáků doplatilo právě na formální chyby.
Odpovědi, u kterých si jste jistí, zapište do záznamového archu ideálně ihned. Někteří studenti odpovědi po vyplnění celého testu ještě jednou pročítají, kontrolují a teprve potom přepisují. Takovou taktiku ale nemusíte stihnout z časového hlediska i z důvodu stoupající nervozity. Navíc je možné, že se při přepisování odpovědí v archu ztratíte, přeskočíte řádek a odevzdáte buď téměř nevyplněný, nebo zbytečně chybně vyplněný arch. Nezapomeňte, že jediné odpovědi, které se bodují, jsou ty správně a dle pravidel označené.
Správné označení odpovědí v záznamovém archu
- Správnou odpověď v záznamovém archu označujeme vždy křížkem, který je čitelně veden z rohu do rohu. Kolečka, fajfky, kroužkování ani jiné symboly nejsou povoleny.
- Pokud se s odpovědí spletete, celé políčko chybné odpovědi začerněte a označte křížkem správné. Pozor – dobře si rozmyslete správnou odpověď. Pokud zjistíte, že jste správnou odpověď začernili, už ji nelze znova opravit a označit například kroužkem nebo slovním popisem. Takovou odpověď už vám CERMAT neuzná.
- Pokud je zaznamenáno více odpovědí a i kdyby jedna z nich byla správná, bod vám nepřinese a odpověď se vyhodnotí jako chybná.
Jak vyplnit záznamový arch s otevřenými odpověďmi
- Záznamový arch s otevřenými odpověďmi vyplňujte čitelně. Co hodnotitel nepřečte, bere jako špatnou odpověď. Můžete psát psacím i tiskacím písmem, rozlišujte malá a velká písmena.
- Neúplná odpověď je vyhodnocena jako chybná. Pakliže zapíšete správný výsledek, ale zapomenete uvést postup řešení (je-li požadováno, nejčastěji například v testech z matematiky), je odpověď vyhodnocena také jako chybná.
- Odpovědi je nutné psát pouze do políčka určeného pro odpověď. Hodnotitel vidí při opravách testů pouze sken jednotlivých políček. Nevidí celý váš test, proto co není v políčku, nemá jak vyhodnotit. Pokud tedy omylem odpovíte špatně a chcete se opravit, špatnou odpověď přeškrtněte a správnou čitelně napište vedle, je však nutné se vejít do rámečku určeného pro odpověď.
Čím psát a co je dovolené si vzít s sebou?
Protože se záznamový arch skenuje a posílá ke kontrole, je důležité vyplnit do něj odpovědi pouze předepsanými psacími potřebami. Pokud zvolíte jiné psací pomůcky, např. gumovací psací pero nebo obyčejnou psací tužku, je pravděpodobné, že při skenování nepůjde vidět a odešle se prázdný záznamový arch, za který získáte 0 bodů. Nepoužívejte ani fixy, které by se skrze záznamový arch propily.
Povolenými psacími potřebami jsou modrá/černá propisovací tužka nebo liner. Při testech z matematiky vždy obtáhněte rýsovací úlohy propiskou. Tužka po naskenování nepůjde vidět, což by znamenalo chybnou odpověď.
Den D: Co nezapomenout a na co dát pozor během CERMAT testu
Při CERMAT testech je důležité:
- nezapomenout pozvánku ke zkoušce a doklad totožnosti,
- zkontrolovat si, že je na mém záznamovém archu uvedeno správné jméno a evidenční číslo,
- pozorně naslouchat zadávajícímu a pravidlům zkoušky,
- vždy si před zkouškou dojít na toaletu,
- pití i jídlo mít vedle lavice na zemi.
Co nechat doma:
- Mobilní telefon, tablet, sluchátka nebo chytré hodinky nechte buď doma, nebo je mějte vypnuté v tašce. Rozhodně pouze neztišujte oznámení, ale všechna zařízení vypněte.
- Pokud se u vás najde mobilní telefon na lavici nebo v kapse, je to důvod k okamžitému vyloučení ze zkoušky, a to i v případě, že je vypnutý.
- Je zakázáno používat slovníky, Pravidla českého pravopisu, kalkulačku nebo matematicko-fyzikální tabulky.
Co si vzít s sebou:
- předepsané psací potřeby (modře či černě píšící propisovací tužka),
- k matematice obyčejnou tužku a rýsovací potřeby,
- analogové hodinky pro kontrolu času,
- průhlednou lahev s čistou vodou bez etikety.
Jak během testu postupovat?
Vzhledem k pevně danému časovému limitu doporučujeme jako první řešit úlohy, které znáte a víte, jak na ně. Nemá smysl ztrácet při ostré zkoušce čas dlouhým přemýšlením. Začněte tedy vždy tím, co máte dobře natrénováno a kde máte největší šanci získat body. Až poté se vraťte k otázkám, které vám zaberou delší čas.
Pro správnou odpověď je důležité dobře pochopit zadání otázky. Klidně si jej proto přečtěte vícekrát a odpovídejte pouze na to, na co se vás v testech ptají. Pokud vám hned první odpověď připadá správná, nespěchejte a projděte si i všechny ostatní. Může se stát, že jste se zmýlili.
Vyplatí se tipovat?
Pokud v zadání úlohy není jasně napsáno, že se za špatnou odpověď odečítá bod, vždy si zkuste alespoň tipnout. Úlohy jsou postavené tak, že minimálně jednu odpověď lze vždy téměř jistě vyloučit. Tím se vaše šance na správnou odpověď a bod zvyšuje.
Pozor si dejte pouze u uzavřené úlohy z českého jazyka na vyhledávání pravopisných chyb v textu, kde tipovat nedoporučujeme. Pokud označíte špatné slovo, body se vám u této úlohy odečtou. Neznamená to ale, že by se vám strhly body z celkového bodového zisku.
Co dělat na konci testu?
Pokud si myslíte, že jste správně vyplnili všechny otázky, a zbyl vám ještě čas, znovu zkontrolujte, zda máte správně vyplněné své jméno, příjmení a další požadované údaje. Ověřte, že máte všechny odpovědi zapsané v záznamovém archu tak, jak mají být. Otevřené odpovědi pouze v poli pro ně určené, uzavřené správně označené křížkem. Pokuste se vyřešit otázky, které jste přeskočili. Opět začněte u těch, u kterých alespoň tušíte správný postup.