Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
S posledními měsíci současné vlády finišuje i ve školství řada rozjetých změn. Dobrá zpráva ale hned na začátek. Rodiče nečeká rozhodně takový krok do neznáma, jakým byla digitalizace přihlášek na střední školy v roce 2024.
I když v tomto případě nakonec všechno dobře dopadlo.
Přesto se nedá říct, že by na děti letos čekaly ve školách jen kosmetické změny. Projděte si přehled novinek, se kterými se musí počítat.
Kde jsou peníze
Vize mohou být jakékoliv, bez peněz to ale nejde. Vláda dostala školy pro rok 2025 do nepříliš komfortní situace. Peníze sice v rozpočtu jsou, ale jen do konce školního roku. Učitelé se bát nemusí, o jejich platy se tentokrát nehraje. Problém je to pro nepedagogické pracovníky, tedy kuchařky, uklízečky, ale také IT specialisty nebo účetní.
Ministerstvo školství chce totiž přesunout jejich financování přímo na zřizovatele. To jsou v případě základních škol nejčastěji obce, u středních pak kraje. Problém ale je, že zatím neexistuje ani návrh tohoto převodu, přitom od září 2025 už všechno musí běžet.
Teoreticky by se obcím a krajům měly navýšit příjmy z rozpočtového určení daní, ze kterých by se pak všechna nepedagogická práce financovala. Mají se tak lépe využívat přidělované prostředky. Obce ale kritizují, že je to narychlo a mohou to odskákat ty nejmenší. Ministerstvo školství ale uklidňuje, že kdyby se změny nestihly projednat, vše pojede podle dosavadních zvyklostí.
Reforma výuky
Diskuze o reformě výuky skončila. Ministerstvo školství připravuje další kroky, aby se změny promítly do běžného dění v každé třídě. Během ledna se bude reforma představovat.
Stručně by mělo jít o to, že se děti budou více zaměřovat na hlubší porozumění a získávání dovedností namísto šprtání vědomostí nazpaměť. Poslední podrobnosti si můžete přečíst v textech, které jsme k tomu vydali ke konci minulého roku.
Samozřejmě každého zajímá, kdy se změny dají očekávat. V únoru MŠMT zveřejní modelové návody, podle kterých budou školy učit. V září se pak do zkoušení zapojí maximálně 100 škol.
Povinně na všech školách se pak takto bude učit od září 2027 minimálně v prvních a šestých ročnících.
Kdo si přidá v jídelně
Jestli něco veřejnost o školství zajímá a názor k tomu má každý, jsou to obědy ve školních jídelnách. Teď se navíc chystá největší posun za 30 let. Tak dlouho se nesáhlo na spotřební koš, který v základních obrysech stanovuje, co se dětem objeví na talíři.
Na a co mohou čekat od září: více ryb a luštěnin, méně soli a cukru, ovoce nebo zelenina s každým jídlem a méně často maso.
Co se v jídelnách změní
Chystané změny vycházejí ze světových výživových doporučení a mění původní verzi spotřebního koše. Týkají se například těchto oblastí:
• aktualizace výživových potřeb dle soudobých doporučení
• větší důraz na plnění spotřebního koše kvalitními a nutričně hodnotnými potravinami
Nový typ školy
Jedna novinka se ale přeci jen přihlášek na střední školy týká. Žáci se mohou hlásit do úplně nového oboru. Jmenuje se všeobecné lyceum a je odpovědí současného vedení Ministerstva školství na poptávku po všeobecném vzdělávání.
Od gymnázia se tohle studium bude lišit tím, že ho budou nabízet odborné školy, a umožní tak žákům praktičtější zaměření v oboru, který si vyberou ve vyšších ročnících. Tedy aby získaly odborný základ, ale mohly pokračovat na vysokou nebo vyšší odbornou školu.
V půlce prosince bylo do pokusného ověřování tohoto oboru přihlášeno více než tři desítky škol. Sem se tak budou moct během února hlásit vůbec první žáci.
Je to ale jen předzvěst změn, která čeká všechny střední školy. Obory se budou spojovat, některé rušit, studium má být také flexibilnější. Více si přečtěte tady.
Peníze na psychology
Jak nepostradatelnou funkcí je v současné době školní psycholog, ukazují vzrůstající potíže mladých lidí i konflikty na školách. Naposledy takto v září 2024 útočila jedna ze žaček nožem v Domažlicích.
To samé se dá říct i o dalších podpůrných pozicích, jako jsou asistenti pedagoga nebo speciální pedagogové. Zatím ale není vyřešeno jejich systémové financování, se závěrem roku 2024 ale skončila podpora z Evropské unie.
Od ledna se tak financují v prozatímním režimu z rozpočtu Ministerstva školství. Změnit by to měla od roku 2026 chystaná novela školského zákona. Jenže podle odborníků v ní zase chybí další důležitá pozice, a to sociální pedagog.