Hlavní obsah

Přijímací zkoušky a testy. Letošek přináší změny

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

aktualizováno •

Hlásit se na střední školy bude možné od 1. do 20. února. Rodiče a žáky čekají některé novinky. Projděte si základní přehled Seznam Zpráv.

Článek

Nejdůležitější část roku pro náctileté přichází. Hlásit se na střední školy bude možné už od 1. února.

Nastává tak už druhý rok, kdy bude možné využít elektronické přihlášky. Základní parametry zůstávají stejné. Ministerstvo školství, Cermat a Česká školní inspekce ale přichází i s novinkami, které by měly řadu kroků usnadnit. Projděte si, co letos děti a rodiče čeká.

Kdy se hlásit

Okno pro přihlášky na střední školy se otevře opět 1. února. Žáci budou mít tři přihlášky na maturitní obory, další dvě možnosti je pak možné využít ještě pro obory s talentovou zkouškou (ještě loni se bylo nutné do těchto oborů hlásit dříve, letos také až od 1. února).

Přihlášky je možné podávat až do 20. února. Ředitelka Cermatu Barbora Rosůlková proto vyzvala rodiče, aby se nehlásili do systému hned po půlnoci 1. února. V minulém roce takto totiž zcela nový systém havaroval. Je třeba připomenout, že nerozhoduje rychlost podání přihlášky. Ke všem se přihlíží rovnocenně.

Elektronická i papírová přihláška

Podat bude možné přihlášku opět třemi způsoby. Nejjednodušeji prostřednictví elektronického systému Dipsy, díky kterému se bez nutnosti komunikace přímo se školami přihláška doručí na každý vybraný obor.

K dispozici bude ale nadále také papírová přihláška. Doručit ji pak uchazeči budou muset na každou školu. A zatím zůstává i třetí možnost – hybridní žádost. Rodiče mohou přihlášku vyplnit částečně online, vytisknout ji a doručit na každou školu. Ačkoliv tahle volba byla rodiči a uchazeči velmi málo využívaná, počítá se s jejím zrušením až pro příští rok.

Přijímačky nanečisto

První novinkou letošního roku budou přijímačky nanečisto. Cermat uvolní zadání zkušebních testů, a žáci základních škol si tak budou moct 28. ledna tréninkově vyzkoušet, jaký je to pocit přijímačky psát. Účast základních škol ale bude zcela dobrovolná. Ne na všech školách se tak přijímačky nanečisto budou konat.

Obsah a termín testů

Samotná podoba státních testů by měla být stejná jako v minulém roce – opět jde o test z češtinymatematiky. I když se do budoucna chystají změny v testování, jak o tom už dříve Seznam Zprávy informovaly, konkrétní úprava úloh se chystá teprve v následujících letech.

Na čtyřleté obory se skládají zkoušky v pátek 11. a v pondělí 14. dubna. Víceletá gymnázia jdou na řadu v úterý 15. a středu 16. dubna.

Důležité termíny pro přijetí na SŠ

  • 28. ledna – přijímací zkoušky nanečisto na základních školách,
  • do 31. ledna – vyhlášení kritérií pro přijetí řediteli středních škol,
  • 1. až 20. února – podávání přihlášek na střední školy,
  • 15. března až 23. dubna – školní a talentové zkoušky,
  • 11. a 14. dubna – jednotná přijímací zkouška pro čtyřleté obory,
  • 15. a 16. dubna – jednotná přijímací zkouška pro víceletá gymnázia,
  • 29. a 30. dubna – náhradní termíny pro jednotné přijímací zkoušky,
  • 15. května – zveřejnění výsledků přijímacího řízení,
  • 19. až 26. května – podávání přihlášek na střední školy v 2. kole,
  • 24. června – zveřejnění výsledků přijímacího řízení ve 2. kole.

Zdroj: MŠMT

Jak vybrat školy

I v letošním roce platí jednoduchá rada pro rodiče. Pořadí přihlášek stanovujte podle skutečného zájmu dětí. Tedy nejvytouženější školu na první místo. Neznamená to ale, že by nebylo potřeba taktizovat. Je nutné dobře odhadnout, na jakou školu uchazeč má. Případně vedle velmi vyhledávané varianty zvolit také nějaký jistější obor, na který třeba není taková přetlak uchazečů.

Lepší orientace v nabídce SŠ

K tomu, aby se mohly děti a rodiče lépe rozhodovat, rozšířila Česká školní inspekce množství informací, které jsou k přijímacímu řízení z minulého roku k dispozici. To je další novinka pro letošní rok, kterou můžete najít zde.

U každého oboru si mohou uchazeči najít nejen, jak velký počet lidí se hlásil, ale i kolik bylo potřeba minimálně bodů pro přijetí. A také jak úspěšní jsou tamní žáci u maturitních zkoušek.

Usnadnění vyhledávání v systému

Třetí novinkou jsou úpravy v systému. V loňském roce se totiž řadě rodičů nepovedlo děti správně přihlásit. V systému nechtěně podali přihlášku třeba na osmileté gymnázium, ačkoliv chtěli vybrat čtyřleté. Nebo se špatně zorientovali, a podali všechny přihlášky do jiného kraje, než plánovali.

Letos by mělo být snadnější jak vyhledávání v systému, tak kontrola. Podle ředitelky Cermatu Rosůlkové bude přihlašovací systém upozorňovat uživatele, pokud v jeho přihlášce některé věci nebudou sedět.

Bude více míst?

Některé kraje se snaží zvýšit počet míst na nejpoptávanějších oborech, tedy oborech všeobecného vzdělávání. Ministerstvo školství zatím neví přesně, o kolik se počet míst zvýší. Čeká se, až v nadcházejících dnech školy vyplní počty přijímaných ve svých oborech.

Počet uchazečů by letos měl být zhruba stejný jako v minulém roce, tedy kolem sta tisíc. Dá se tak očekávat, že třeba ve velkých městech nebo na gymnáziích bude opět velký přetlak.

Doporučované