Hlavní obsah

Podpora pro studující rodiče: Jeden návrh má stopku, další vzniká

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Senát sice zrušil pozměňovací návrh, který zajišťuje stipendium pro studující rodiče na vysoké školy, počítá se ale s tím, že by taková podpora stejně mohla začít fungovat. Na její podobě ale zatím není shoda.

Článek

Ani v rámci jedné strany se na podpoře rodičů neshodnou. Lidovečtí poslanci Šimon Heller a Romana Bělohlávková navrhli, aby studenti vysokých škol pobírající rodičovský příspěvek mohli žádat o stipendium.

To by sloužilo k tomu, aby si nárazově zaplatili hlídání dětí, které ještě nechodí do školky, a nemusely tak studium přerušovat. Což se dnes běžně děje.

Senátorský klub stejné strany, tedy KDU-ČSL, byl ale proti. Podle jeho členů jde sice o správnou snahu další podpory rodin, ale nesystémovým způsobem, který zatíží rozpočty vysokých škol. Stejný názor měla i většina ostatních senátorů, a tak tahle podpora schválená Sněmovnou nakonec neprošla.

To ale neznamená, že by tento typ podpory spadl pod stůl. Už kvůli tomu, že v Česku výrazně klesá porodnost, a o podpoře rodin mluví nejedna politická strana.

Jak Seznam Zprávy zjišťovaly, jedná se tak o zařazení tohoto příspěvku pod takzvanou sjednocenou dávku. Jenže je s tím spojena řada otázek. Nejzásadnější je patrně ta, jestli na podporu budou mít nárok všichni studenti vysokých škol.

Kudy do hlídačkovného

Podobě tohoto stipendia s přezdívkou hlídačkovné, jsme se věnovali už v dřívějších textech, například zde. Pro tuto chvíli jen připomeňme, že se počítalo s tím, že by bylo ve výši poloviny minimální mzdy měsíčně, pro letošek by to tedy znamenalo 10 400 korun po dobu akademického roku.

Už na senátním výboru pro vzdělávání bylo vcelku jasné, že tento sněmovní pozměňovací návrh mezi senátory podporu nemá. Ačkoliv padala slova o tom, že v zásadě je podpora rodin správná – jen ne tímto způsobem, tedy z rozpočtu vysokých škol.

„Být principiálně pro, ale hlasovat proti našemu návrhu, my přijde jako oxymóron,“ říká poslanec a spolupředkladatel návrhu Šimon Heller (KDU-ČSL).

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) ale uvedl, že bude s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) jednat o tom, jak tenhle příspěvěk systémověji zajistit jinou cestou. Tahle schůzka proběhla a pro Seznam Zprávy ministr Bek uvedl, že se o alternativních cestách jednalo.

„MPSV v současné době připravuje příslušné legislativní návrhy,“ uvedl pro Seznam Zprávy Bek.

Kdo bude mít nárok

Podle informací Seznam Zpráv se řeší zařazení hlídačkovného skrze pozměňovací návrh k připravované sjednocené dávce. Tu chystá právě MPSV a má zahrnout pod jednu dávku různé formy sociální pomoci – od přídavku na děti, po doplatek na bydlení.

Jedna dávka namísto čtyř

Nová sjednocená dávka, která se má oficiálně jmenovat dávka státní sociální pomoci, nahrazuje přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.

Podle odhadů Ministerstva práce a sociálních věcí se tak dávka bude týkat zhruba 400 tisíc domácností a celkově kolem 850 tisíc lidí.

Ministerstvo předpokládá účinnost od roku 2025 s postupným náběhem.

Senátor Josef Klement (KDU-ČSL), který je blízko jednání o podobě nové podpory, uvedl, že se dokonce připravuje ještě širší verze hlídačkovného.

„Nejenom pro studenty a studentky vysokých škol, ale třeba i pro studentky vyšších odborných škol, a s větší penzí pro časovou dotaci (zajištěného hlídání, pozn. red.),“ vysvětluje Klement.

Jenže autoři původního návrhu se obávají, aby tímto způsobem nedošlo na druhé straně k omezení okruhu těch, kdo by mohli mít na příspěvek nárok. Podle poslaneckého návrhu totiž měli mít stipendium k dispozici všichni rodiče. Zařazením do sjednocené dávky by ale tohle mohlo padnout.

A to proto, že stát rodiče vyhodnotí jako příliš bohaté na to, aby si mohli žádat o pomoc s hlídáním při studiu.

„Pro nás je stěžejní, aby to mělo parametry hlídačkovného a nešlo o sociální dávku, protože by se pak taková podpora nedotkla lidí, za které my lobbujeme,“ vysvětluje Aneta Ženíšková ze Spolku studujících rodičů, která stála u zrodu pozměňovacího návrhu.

Ukazuje se ale, že Ministerstvo práce právě tímto směrem uvažuje.

„Podporu rodičů-studentů považujeme za velmi důležitou a zařazení „hlídačkovného“ do dávkového systému má své opodstatnění, například kvůli testování příjmů,“ potvrzuje mluvčí Ministerstva práce Jakub Augusta, že by stát mohl vyhodnocovat, kteří rodiče mají na podporu vzhledem k výši jejich majetku a příjmům nárok.

Jak ale doplňuje Augusta, zatím je brzo na komentování návrhů, protože na finálním znění předlohy se teprve pracuje. Každopádně se vládní politici zavázali, že i přes senátní nesouhlas, by nějaká forma podpory studujících rodičů měla vzniknout.

Aby to nespadlo pod stůl

Celá anabáze kolem novely má ale ještě jeden nepříjemný důsledek. Senát tedy vrací novelu zákona Sněmovně, ale může se stát, že se k ní už poslanci nedostanou. Projednávání Sněmovny je totiž dost zablokované, zbývá vyřešit spoustu legislativních prací a i ze Senátu se budou vracet další důležité zákony.

Přitom novela zákona o vysokých školách má konečně alespoň trochu zlepšit finanční ohodnocení doktorandů. I ministr školství Bek se proto obává, že by nemusel být prostor pro její projednání ve Sněmovně do konce volebního období.

Přesně to samé se totiž stalo v minulém volebním období novele zákona o pedagogických pracovnících. Také se vracela ze Senátu do Sněmovny, ale poslanci se už v roce 2021 k hlasování nedostali.

Doporučované