Článek
Kalifornie se tak stala prvním americkým státem, který přistoupil k celoplošnému omezení pohybu. Stát momentálně eviduje 1 030 nakažených. Nemoci COVID-19 podlehlo na západním pobřeží USA 18 lidí. Nařízení vejde v platnost ve čtvrtek o půlnoci tamního času. Lidé budou moci vycházet pouze na nákup potravin a léků nebo kvůli návštěvě lékaře a úřadů. Zhruba polovina kalifornských občanů už podobná opatření dodržuje, zejména v oblasti kolem San Francisca.
Oznámení přichází den poté, co Gavin Newsom varoval, že v následujících osmi týdnech by se novým koronavirem mohlo v Kalifornii nakazit více než 20 milionů lidí. V nemocnicích podle něj bude potřeba o 19 500 lůžek více, než má stát nyní k dispozici. Obzvlášť těžce postižené bude podle Newsoma druhé největší americké město Los Angeles. Prezidenta Donalda Trumpa proto už guvernér vyzval, aby do losangeleského přístavu vyslal „okamžitě“ armádní nemocniční loď.
Stay at home as much as possible. Listen to the experts, ignore the morons (foreheads). We will get through this together. pic.twitter.com/FRg41QehuB
— Arnold (@Schwarzenegger) March 16, 2020
K celosvětové výzvě „Zůstaň doma“, kde lidé apelují na ostatní, aby zůstali doma a vyhýbali se sociálním kontaktům, se připojily i známé americké celebrity. Ke svým fanouškům promluvil na Twitteru například „Terminátor“ Arnold Schwarzenegger, bývalý kalifornský guvernér. Schwarzenegger vyzval k dodržování karantény a naslouchání názorů expertů. „Překonáme to společně,“ napsal také na svůj účet.