Článek
Kolem nové hrdinky se podle Guardianu točí celý děj nového vydání komiksu, který baví čtenáře už od roku 1959. Jde o teenagerku, která je dcerou galského válečníka a vůdce Vercingetorixe. Legendární válečník je historickou postavou, bojoval i proti samotnému Juliu Ceasarovi, který se o něm zmiňuje ve svých Zápiscích o válce galské.
Adrenanile je teenagerkou se vším všudy a slavná galská dvojice se o ní musí starat. „Asterix a jeho velký pomocník Obelix pronásledují Adrenaline, aby zajistili její bezpečí, zatímco ona objevuje adolescentní rebelii,” píše Guardian.
Samotní současní tvůrci komiksu kreslíř Didier Conrad a scenárista Jean-Yves Ferri tvrdí, že chtěli přijít s něčím novým a nelimitovat ženské role jen na svůdné krásky. „Nechtěli jsme udělat postavu, která by byla založená na svůdnosti, jako většina ženských postav v Asterixovi. Většinou šlo o mladé atraktivní ženy, které sváděly Obelixe a tím jejich role končila. My jsme přišli s postavou, která zrovna ukončuje fázi dospívání, ale ještě není úplně vyvinutá,“ řekl Conrad agentuře Reuters.
Asterix gets update with female heroine in latest outing https://t.co/C8ZkNoex6a #https://bit.ly/2Hn1Uc5 #https://bit.ly/2Cx6d0H pic.twitter.com/vdBK8FYg8H
— TravelersAgt (@AgtTravelers) October 24, 2019
Scenárista Ferri popsal, jak zábavné a zároveň náročné bylo vypořádat se s výzvou zakomponovat mluvu specifickou pro teenagery do historického období. Ferri řekl, že absence dokumentů znamená prostor pro fantazii. Scénárista tak vybral určité výrazy, které teenageři obyčejně používají a zasadil je do dobového kontextu, čímž podle jeho slov vznikl „celý galský teenagerský lexikon”.
Asterix byl nejdřív sám
Původními autory Asterixe jsou scenárista René Goscinny a kreslíř Albert Uderzo. První Underzovy kresby představovaly Asterixe jako velkého a silného bojovníka. Scenárista ale chtěl, aby byl Asterix spíše malý a své nepřátele překonával díky své chytrosti a protřelosti. Uderzo však ze své představy o velkém a urostlém bojovníkovi neupustil a tak se zrodil Obelix – Asterixův kamarád, který je znám svou obrovskou silou už od dětství, kdy spadl do kotle s kouzelným lektvarem.
Tvůrčí dvojice se rozpadla v roce 1977. Rozdělila ji smrt scenáristy Goscinnyho. Poté v tvorbě pokračoval sám Uderzo, který nakonec po sérii soudních pří v roce 2011 předal tvorbu novým autorům Ferrimu a Conradovi.
Komiks, který baví i dospělé
Asterix několikrát překročil hranice komiksu a stal se předlohou pro animované i hrané filmy. Ve filmech se objevila řada slavných tváří, kromě Gérarda Depardieua, který ztvárnil Obelixe, to například ve filmu Asterix a Olympijské hry byl i automobilový závodník Michael Schumacher, nebo známý bývalý francouzský fotbalista a současný trenér španělského Realu Madrid Zinédine Zidane.
Komiks sám o sobě podle českého autora komiksů Martina Šinkovského tradičně vždy vynikal líbivou kresbou i propracovaným příběhem, který zaujme i dospělé. „Asterix je kult. Je to kombinace pěkné groteskní kresby s výborným příběhem, který je jednak pro děti, ale i pro dospělé,” řekl Šinkovský Seznam Zprávám.
Další předností Asterixe je podle Šinkovského, že se dá číst opakovaně a člověk v něm neustále nachází nové věci. „Je to komiks, u kterého vyrůstáte jako dítě a pak si ho z nostalgie najdete v krabici, strávíte u něj den a smějete se třeba úplně jiným věcem,” uzavřel Šinkovský.