Článek
Julian Assange žije uvnitř ekvádorské ambasády v Londýně od roku 2012, kdy úspěšně žádal o azyl při vyhýbání se trestnímu stíhání ve Švédsku kvůli údajnému znásilnění. Assange obvinění popírá, přičemž švédská prokuratura už stíhání zastavila.
Assange přesto nadále na ambasádě zůstává. V momentě opuštění jejího areálu mu hrozí zatčení britskou policií. Britští policisté ostatně v minulosti u ambasády hlídkovali a úřady i po zrušení hlídek slibují okamžité zatčení australského rodáka.
Zakladatel serveru WikiLeaks se tak obává možného vydání do Spojených států, kam by z rukou britské policie nejspíše zamířil. V USA mu hrozí vysoký trest za vyzrazení tajných informací prostřednictvím zmíněného serveru.
Spekulace o Assangově vydání nabraly na síle minulý týden, kdy se podle listu Sunday Times sešli přední úředníci Ekvádoru a Velké Británie a diskutovali o ukončení jeho azylu.
„Situace je velmi vážná. Vše se blíží rozuzlení,“ cituje agentura Reuters anonymní zdroj seznámený se situací. Pro rodáka z Austrálie to pak údajně „nevypadá dobře“.
Jak Ekvádorci, tak Britové však popřeli, že by v blízké budoucnosti mělo v případě Juliana Assange dojít k posunu.
Ekvádorský prezident Lenín Moreno v minulosti popsal celou situaci jako neudržitelnou a připodobnil ji ke kamínku v botě. Morena čeká v týdnu oficiální návštěva Londýna, podle vládního mluvčího ale nebude ekvádorský prezident ani nikdo z jeho delegace o situaci Juliana Assange jednat.
Podle jiného zdroje agentury Reuters z britských vládních struktur není krátkodobé nebo dlouhodobé řešení situace v dohledu.